Meteoroloji Son Hava Durumu Tahmin Raporu: İl İl Kuvvetli Fırtına ve Gökgürültülü Sağanak Yağış Uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 Nisan 2021 Pazartesi günü günlük hava durumu tahmin raporu yayımlandı. Yayımlanan raporun yanı sıra çok sayıda il için kuvvetli sağanak yağış, gökgürültülü sağanak yağmur, kuvvetli rüzgar, fırtına, kar erimesi ve çığ uyarısı da yapıldı. Bugün hava nasıl, yağmur var mı, Nisan yağmurları başladı mı, ne kadar sürer, bahar ne zaman gelecek?

Meteoroloji Son Hava Durumu Tahmin Raporu: İl İl Kuvvetli Fırtına ve Gökgürültülü Sağanak Yağış Uyarısı!

Kurak geçen kış mevsimi sonrası Nisan yağmurları daha da önem kazanırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 Nisan 2021 Pazartesi gününe ait hava durumu tahmin raporunu yayımladı.

Yayımlanan hava durumu tahminlerine göre bugün yurdun büyük bir bölümü kuvvetli sağanak yağış, gök gürültülü sağanak yağış, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın etkisi altında olacak. Eriyen karlar nedeni ile çığ tehlikesi uyarısı da yapılırken Nisan ayı olmasına rağmen bazı şehirlerde kar yağışı görülecek.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK, YAĞMUR VAR MI, SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

5 Nisan 2021 Pazartesi günü hava durumu tahmini raporuna göre bugün yurdun büyük bir bölümü yağışlı havanın etkisi altında olacak.

İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Kütahya, Eskişehir, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Bilecik ve Çanakkale çevrelerinde kuvvetli sağanak yağış beklenirken, Balıkesir ile Bursa çevrelerinde yer yer çok kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı.

Uyarı yapılan iller için meydana gelebilecek ani sel, su baskını, ulaşımda aksamalar, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar ve yerel dolu yağısı gibi olumsuzluklara karşı tedbirler alınması istendi.

HAVALAR NE ZAMAN ISINACAK, HAVA SICAKLIKLIKLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Marmara ve Karadeniz'de 3 ila 6 derece azalacağı, İç kesimlerde 2 ila 5 derece artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

Meteoroloji Son Hava Durumu Tahmin Raporu: İl İl Kuvvetli Fırtına ve Gökgürültülü Sağanak Yağış Uyarısı! - Resim 1

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına uyarısı yaptı. Yaşanılacak fırtına nedeni ile bu bölgelerde yaşayan kişilerin Çatı Uçması, Ağaç veya Direklerin Devrilmesi ve Soba ve Doğalgaz Kaynaklı Baca Gazı Zehirlenmesi gibi olaylara karşı dikkatli olmaları istendi.

KAR YAĞIŞI BEKLENEN İLLER HANGİLERİ?

Açıklanan son hava durumu tahmini raporuna göre Erzurum, Ardahan, Kars çevreleri ile akşam saatlerinde Erzincan ve çevresinde karla karışık yağmur ve kar yağışı beklendiği duyuruldu.

Uyarı yapılan tüm illerde gerekli tüm önlemlerin alınması istenirken, belediyelerin ani su baskınları, sel ve heyelan gibi olaylara karşı tedbirli olmaları, fırtına uyarısı yapılan illerde ise çatı uçmalarına karşı dikkatli olunması istendi.