Meteoroloji Uyarı Üzerine Uyarı Yayımladı, Gök Gürültülü Sağanak Yağış Sel Felaketine Dönüşebilir!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul, Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Balıkesir, Bilecik ve Yalova için kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış, sel ve su baskınları için uyarı yayımladı!

Gündem 10.09.2021 - 09:10 10.09.2021 - 09:11 Gülcan Özer

Türkiye küresel iklim değişikliği nedeni ile yaşanan hava olaylarından olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Özellikle de ani ve şiddetli yağışlar sonrasında yaşanan sel felaketlerinin sayısında son dönemde artış yaşanırken Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan günlük hava durumu tahmin raporları ve uyarılar daha yakından takip ediliyor. 

10 Eylül 2021 Cuma gününe ait Meteoroloji Genel Müdürlüğü günlük hava durumu tahmin raporu ve uyarı metni yayımlandı. Yayımlanan metne göre bugün Türkiye'de 5 bölge için şiddetli gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yapılırken yetkililere acil önlem çağrısı yapıldı. Bugün hava nasıl olacak, yağmur var mı, yağış olacak mı, sel uyarısı yapılan iller hangileri?

BUGÜN HAVA YAĞMURLU MU, SEL OLACAK MI, SEL FELAKETİ UYARISI YAPILAN İLLER HANGİLERİ?

Günlerdir Marmara Bölgesi için yapılan uyarılar bugün Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından en üst seviyeye çekildi. MGM tarafından yayımlanan 10 Eylül 2021 tarihli hava durumu tahmin raporu ile Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin edilirken Marmara, Kuzey ve İç Ege, Batı Akdeniz’in iç kesimleri, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Osmaniye, Eskişehir çevreleri ile Adana ve Mersin’in kuzey, Kahramanmaraş’ın batı kesimleri ile Konya'nın batı kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği uyarısı yapıldı. 

10-eylül-hava-durumu

Hava sıcaklıklarından mevsim normallerinin seyredeceği belirtilirken İstanbul, Kocaeli, Bursa, Çanakkale, Balıkesir ve Yalova çevreleri ile Bilecik'in kuzey ve batı kesimlerinde ise yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış yaşanacağı uyarısı yapıldı. 

mgm-uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan uyarı metninde metrekareye 75 kg. kadar yağış beklendiği belirtilirken bu nedenle ani sel, su baskını, yıldırım ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yerel yönetimlerin belirlenen şehirlerde önlemler almalarını istedi. AFAD tarafından yapılan paylaşımlarda da belirtilen olumsuzluklar nedeni ile alarm verilirken İstanbul'da beklenen sağanak yağış sabah saatleri itibari ile etkisini gösterdi. 

Yağışın etkili olduğu pek çok bölgede trafiğin durma noktasına geldiği belirtilirken sabah okullarına ve işlerine gitmek için evden çıkan kişilerin mağdur oldukları ve yağışların gün içerisinde etkili olmaya devam edeceği belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@