Meteoroloji'den Kuvvetli Sağanak Yağmur, Fırtına Ve Çamur Yağışı Uyarıları Yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından günün hava tahminleri yapıldı. İstanbul ve çevresinde yağış uyarısı gelirken bazı iller için de toz taşınımı uyarısında bulunuldu. Bugün hava nasıl olacak?

Meteoroloji'den Kuvvetli Sağanak Yağmur, Fırtına Ve Çamur Yağışı Uyarıları Yapıldı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bir son dakika açıklaması yaparak günün hava tahminlerini kamuoyu ile paylaştı. Genel Müdürlük açıklamasına göre ülkenin kuzey, iç ve batı kesimlerinde yer yer çok bulutlu, diğer bölgelerde ise bulutlu bir hava etkisini gösterecek. Yağışlı bir havanın hakim olması beklenirken yağmur tahmini yapılan iller ve bölgeler açıklandı.

NERELERDE KUVVETLİ YAĞIŞ BEKLENİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yağış tahminlerine göre Trakya'nın güneyi, Marmara'nın güneyi ve batısı, Ege Bölgesi, Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Batı Karadeniz bölümü, Orta Karadeniz'in doğusu ve Doğu Karadeniz'de sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor. Diğer yerlerde ise yağış beklenmediği bildirildi.

SICAKLIK TAHMİNLERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü hava sıcaklıkları hakkında da değerlendirmelerde bulundu. Buna göre sıcaklıkların güney ve doğu bölgelerinde mevsim normallerinin üzerine çıkacağı ve diğer bölgelerde sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği açıklandı.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli rüzgar uyarısında da bulundu. Buna göre bugün Marmara ile Kuzey Ege'nin kızeyinde kuzeydoğu ve kuzey yönlerinden saatte 40-60 km hızında rüzgarlar esecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Sivas'ın doğusu, Giresun'un güneyi, Kayseri'nin kuzeydoğusu, Malatya, Erzurum ve Erzincan'da güneyli yönlerden saatte 60-80 km hızında kuvvetli fırtına esmesi bekleniyor. Bu bölgelere ve illere ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar gibi hususlarda ikazlarda bulunuldu.

ÇAMUR YAĞACAK

Öte yandan güney bölgelerde etkili olan toz taşınımlarına dair bir uyarı daha yapıldı. Öğle saatlerinden itibaren Suriye'den gelen tozun Güneyoğu Anadolu ve Doğu Anadolu'ya taşınacağı açıklandı. Bu taşınma sırasında hava kalitesinde düşme, görüş mesafesin de azalma ve çamur yağışı gibi uyarılarda bulunuldu.