Milli Eğitim Bakanı Özel Açıkladı! Zorunlu Eğitim Yaşı 6'dan Aşağı Düşüyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 6 yaş olarak uygulanan zorunlu eğitim yaşının düşürüleceğini söyledi. Özer zorunlu eğitim yaşına dair düzenleme üzerinde de çalışıldığını söyledi.

Gündem 27.10.2021 - 12:54 27.10.2021 - 12:54 Mustafa KARAGÖZ

Milli Eğitim Bakanlı Mahmut Özer eğitim alanında yürütülen çalışmalara dair açıklamalarda bulundu. 

Bakan Mahmut Özer yapmış olduğu konuşmasında yüz yüze eğitimin devam etmesi konusunda bilgiler verirken önümüzdeki dönemler için planlanan düzenlemelere değindi. 

ZORUNLU EĞİTİM YAŞI 6'DAN 5'E DÜŞÜRÜLÜYOR

T24'te yer alan habere göre; Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer önümüzdeki dönem planlamaları kapsamında zorunlu eğitim yaşı hakkında konuştu. 

Halen 6 yaş olarak uygulanan zorunlu eğitim yaşının düşürülmesi için çalışmalar yapıldığı açıklandı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer konuşmasında söz konusu düzenleme için plan ve bütçe çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi. Bu planlama kapsamına ayrıca naokulu kapasitelerini artırmak adına çalışmalara da hız verildiği de belirtildi. 

Yeni Düzenleme Neleri İçeriyor?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın üzerinde çalışmaya başladığı düzenleme ilk olarak zorunlu eğitim yaşının 6 yaş şartından 5 yaş şartına indirilmesini hedefliyor. Bu düzenleme ile çocukların okullara daha kolay adapte olmaları amaçlanıyor. 

Düzenlemenin amacına dair ise Mahmut Özer şu anda bağımsız anaokulu ve ana sınıflarında yaklaşık 1 milyon 220 bin öğrencinin eğitim aldığını söyledi çalışmaların tamamlanmasının ardından bu rakamın 2.5 milyona ulaşmasını hedeflerini ifade etti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@