Milli Savunma Bakanı Akar'dan Hem Libya Hem Suriye Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin yurtdışında yakından takip ettiği iki ülke olan Suriye ve Libya konularında açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 15.01.2020 - 13:48 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin yurtdışında yakından takip ettiği iki ülke olan Suriye ve Libya konularında açıklamalarda bulundu. Bakan Akar konuşmasında bu iki ülke konusunda atılan adımları ve son gelişmeleri değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, basın mensupları ile birarya geldi. Ankara'da gerçekleştirilen buluşma kapsamında gündemin önemli başlıkları hakkında açıklamalarda bulunan Hulusi Akar ayrıca yurtdışı gündemi hakkında konuştu. Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Akar'ın konuşmasının satır başları sizlerle. LİBYA AÇIKLAMASIMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya konusuna dair açıklamalarında ateşkes konusuna değindi. Darbe yanlısı general Hafter'in ateşkesi kabul etmemesi noktasında açıklamalarda bulunan Hulusi Akar şu ifadeleri kullandı."Biz ilkeli bir şekilde duruşumuzu sürdürüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın dünkü yaptığı açıklama noktasındayız. Sayın Putin'in ve onun ekibinin çalışmasının sonuçlarını bekliyoruz. Bu konuda muhattap Ruslar'dır. Libya’da bundan sonra Putin ve ekibinin çalışmalarının sonuçlanmasını bekliyoruz, muhatabımız Ruslardır."Bakan Akar Linya konusuna dair konuşmasının devımında Türk Askerinin bölgede bulunma amacına değindi. Türkiye'nin Libya’da eğitim ve işbirliği timi olduğunu ifade eden Bakan Akar ateşkes konusuna dair, "Libya’daki ateşkese dair metinlerde bir tartışma yok, yansıyan bilgilere göre Hafter tarafı zaman istedi. Libya’da ateşkesin sona erdiğine yönelik açıklamaların sahada bir karşılığı yok. Ateşkesin çöktüğünü söyleyemeyiz, çok erken bir yorum olur." ifadelerini kullandı.SURİYE AÇIKLAMASIMilli Savunma Bakanı Akar konuşmasında Suriye konusu üzerinde durdu. İdlib konusunda yaşanan gelişmeleri basın mensuplarına değerlediren Hulusi Akar, Türkiye'nin kararlı duruşuna vurgu yaptı. "İdlib gözlem noktasından çekilmemiz söz konusu değil. Araç gereç, mühimmat ile gerektiği kadar güçlendirildi.Bu konuda pazarlık söz konusu değil."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@