Milli Uzay Programına kimler başvurabilir, yaş sınırı kaç, kaç kişi gidecek? Başvuru ve eğitim şartları!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Türkiye'den uzaya insan gönderileceğini açıklaması ardından Milli Uzay Programı başvuru ve eğitim şartları merak konusu oldu. Detaylar haberimizde.

Gündem 23.05.2022 - 21:46 23.05.2022 - 21:46 Büşra Uluşen

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalarda, Türkiye'ye Milli Uzay Programı müjdesini verdi. Türkiye'nin uzaya kişi göndereceği haberini veren Erdoğan, konuya ilişkin detayları kamuoyu ile paylaştı. 

Milli Uzay Programı nedir?

Milli Uzay Programı, Dünya'daki gelişmeler takip edilerek Türkiye'de mevcut potansiyeli değerlendirmek üzere ülkenin uzay politikaları alanındaki vizyonunu, hedeflerini, stratejisini ve projelerini yürütmesine yönelik hazırlanan geniş kapsamlı bir projedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Mayıs'taki Kabine Toplantısı ardından Türkiye'nin uzaya insan göndereceği müjdesini vermesiyle birlikte, Milli Uzay Programına yönelik merak arttı. 

milli uzay programı

Uzaya kimler gönderilecek, başvuru şartları neler? Eğitim şartları belli oldu

Türkiye'nin insanlı ilk uzay görevine 2 kişinin gönderileceği duyuruldu. Milli Uzay Programı'na başvurular başlarken, yeterli yaş şartı ve eğitim düzeyini karşılayan kişiler, uzun bir eğitim sürecinin ardından uzaya gönderilecekler. 

Uzay programına dahil olabilmek için kişilerin öncelikle 45 yaşından küçük olması gerekiyor. Başvurular arasından iki aday bilim elçisi olarak seçilecek.

Milli Uzay Programı kapsamında uzaya gitmek için başvuru yapacak kişilerin bu şartları karşılaması gerekiyor: 

- T.C vatandaşı olmak,

- 23 Mayıs 1977'den sonra doğmuş olmak,

- Kamu haklarından mahrum olmamak, 

- Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri / Temel Bilimler ya da Fen Bilimleri / Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini bitirmiş olmak,

- Çok iyi derecede İngilizce okuma, anlama, konuşma ve yazma yetisine sahip olmak,

- KPDS (90), YDS (101), TOEFL IBT (251), TOEFL CBT (604), TOEFL PBT (B) VE CPE sınavlarına katılmış olmak ve gerekli puanı almış olmak,

- Boy uzunluğu (ayakta) en az 149.5 cm, en fazla 190.5 cm,

- Oturma boy uzunluğu ( sandalyede dik pozisyonda) en az 78.2 cm, en fazla 101.3 cm,

- Kilo, en fazla 43, en az 110 kg olmalıdır. 

Adaylar başvurularını en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20:23'e kadar yapmalıdır. Başvurular, UZAYA GOV TR adresi üzerinden gerçekleştirilecek. 

Başvuru ayrıntıları ile ilgili detaylı bilgi UZAYA GOV TR adresi üzerinden yayınlanıyor. 

Uzaya gitmek için başvuru nasıl yapılır, başvurular ne zaman başlıyor?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@