Mu Varyantı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır, Türkiye'de Hangi şehirlerde Görüldü?

Koronavirüs salgınının yeni varyantlarından olan Mu varyantı Türkiye'de görüldü. Peki Mu varyantı nedir? Mu varyantı nerede ortaya çıktı? Koronavirüs aşıları mu varyantına karşı etkili mi?

Gündem 08.09.2021 - 04:00 08.09.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

2020 yılının Mart ayında tüm dünyaya yayılan ölümcül salgın koronavirüs aradan geçen zaman içerisinde dünyada genelinde dehşet saçmaya devam ediyor. Bu süreçte koronavirüs ile mücadelelere devam edilse de ölümcül virüsün farklı varyantları ortaya çıkıyor. Mu varyantı da bunlardan birisi oldu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de tespit edilen koronavirüs vakaları arasında mu varyantına rastlandı. Peki mu varyantı nedir? Diğer koronavirüs varyantlarına göre farkları nelerdir? Mu varyantı hangi ülkelerde ortaya çıktı ve nasıl yayıldı? Mu varyantı belirtileri nelerdir? Aşılar mu varyantı karşısında etki gösterebiliyor mu?

MU VARYANTI NEDİR?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan incelemelerle tespit edilen ve yayılımı daha kolay olan koronavirüs çeşidi mu varyantı büyük tehlike saçmaktadır. İlk olarak Güney Amerika'da tespit edilen mu varyantı ardından Avrupa'ya yayılmıştır. Avrupa'dan da Türkiye'ye gelen mu varyantının oldukça tehlikeli olduğu belirtilmektedir. 

KORONAVİRÜS AŞILARI MU VARYANTINA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Mu varyantının bulaşıcı özelliğinin oldukça yüksek olması aşılar konusuna dikkatleri topladı. Şu ana kadar bu alanda bilimsel bir çalışma yapılmadı. Koronavirüs aşılarının bu varyanta karşı ne şekilde etki gösterdiğine dair bilimsel bir tez ortaya konulamamıştır. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre ise mu varyantı koronavirüs aşılarına diğer varyantlara göre daha dirençli olabilir. 

MU VARYANTI BELİRTİLERİ NELERDİR, NASIL ANLAŞILIR?

Mu varyantı belirtilerinin neler olduğu merak ediliyor. Ancak böyle bir farklı ayrım bulunmamaktadır. Mu varyantı koronavirüs belirtileri ile aynı nitelikleri taşımaktadır. Fark ise bu varyantın çok daha hızlı ve kolay yayılabilmesi oldu. Ölümcül virüs bu varyant ile bulaşma hızını arttırmış bulunuyor. Ancak bu bulaşın ölümcül sonuçlarının oranına dair bilimsel bir çalışma henüz ortaya konulamamıştır. 

MU VARYANTI TÜRKİYE'DE YAYILDI MI, ŞU ANA KADAR HANGİ İLLERDE GÖRÜLDÜ?

Mu varyantı ile alakalı olarak Türkiye'deki gelişmeler de yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı bu konuda belirli aralıklarla bilgilendirmede bulunuyor. Şu ana kadar resmi kayıtlara göre iki şehirde mu varyantı tespit edildi. Mu varyantının yayılmasının önlenmesi için Sağlık Bakanlığı'nın olabilecek tüm tedbirleri aldığı bildirildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@