Mülteci Akınına Uğrayan Türkiye'den Sınır Güvenliği İçin Önlem: 1028 KM Modüler Beton Duvar

Son dönemde pek çok ülkede artan iç karışıklıklar ve savaşlar nedeni ile Türkiye yoğun mülteci göçüne uğrarken sınırlarda güvenlik önlemi olarak modüler beton duvar inşaatı başlamıştı.

Emlak İş İlanları 14.04.2022 - 12:13 14.04.2022 - 12:13 Gülcan Özer

Başta Suriye ve Afganistan olmak üzere Türkiye son dönemde yoğun bir mülteci göçüne uğrarken sınırlardaki güvenliği arttırmak için peş peşe yeni önlemler devreye alınmaya devam ediyor. Mültecilerin tüm zorluklara rağmen Türkiye'ye girmek istemeleri nedeni ile riskli olan ve geçişin yoğun olduğu bölgelerde modüler beton duvarlar devreye alındı. 

Yapılan açıklama ile sınır güvenliğini sağlamak amacı ile Doğu ve Güneydoğu sınırlarında yoğun mülteci geçişi olan, riskli olarak kabul edilen alanlarda 1028 kilometre uzunluğa sahip modüler beton duvar inşa edildi. İnşa edilen betonların modüler olması büyük önem taşırken böylelikle riskin arttığı ya da azaldığı bölgelerde değişiklik yapılabileceği belirtiliyor. 

BETON DUVARLAR MÜLTECİ GİRİŞLERİNİ ENGELLEMEYE YETECEK Mİ?

Sınırlardan yasa dışı geçişleri önlemek ve hudut güvenliğini arttırmak için alınan önlemler kapsamında bugüne kadar toplam sınırımızın 911 km olduğu Suriye bölümünde 873 km duvar örüldüğü açıklandı. Suriye'de yaşanan savaştan kaçan kişilerin ülke sınırına girmeden güvenli alanlarda tutmak amacı ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde 248 farklı alanda briket konutlar inşa edildi. 

modüler-beton-duvar-sınır-güvenliği

Afganistan'dan kaçarak yasa dışı yollardan İran sınırı üzerinden Türkiye'ye girmek isteyen düzensiz göçmenlere yönelikte tedbirler alınırken İran ile sınır komşusu olduğumuz Ağrı, Hakkari, Iğdır ve Van il sınırlarında 191 km uzunluğa sahip güvenlik duvarı inşa edildi. Güvenlik duvarlarının hemen arkasında Türk askerleri nöbet tutarken aynı zamanda sınırlar termal kameralar ile de izlenerek kaçak geçişlerin önlenmesi amaçlanıyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@