Münbiç'le İlgili ABD'den İlginç Açıklama

Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı düzenlemektedir. Bu harekat kapsamında Afrin’de bulunmakta olan terör örgütü PYD/PKK unsurlarına yönelik geniş kapsamlı operasyonlar yürütülmektedir.

Münbiç'le İlgili ABD'den İlginç Açıklama

Bilindiği üzere Türk Silahlı Kuvvetleri Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı düzenlemektedir. Bu harekat kapsamında Afrin’de bulunmakta olan terör örgütü PYD/PKK unsurlarına yönelik geniş kapsamlı operasyonlar yürütülmektedir.

Bu operasyonlar çerçevesinde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zeytin Dalı Harekatı’nın Afrin’den sonra durmayıp ilerlemesinin planlandığı ve harekatın Münbiç’e kadar ilerleyeceği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaların ardından da Türkiye ile stratejik müttefik olan Amerika Birleşik Devletleri yetkilileri tarafından harekatın sınırlanmasına yönelik çağrılar yapılmıştı.

Münbiç'le İlgili ABD'den İlginç Açıklama - Resim 1

Şimdilik Doğru Değil


Münbiç açıklamasından sonra Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Jim Mattis tarafından yapılan bir açıklamada, Türkiye ile ABD’nin Münbiç konusunda konuştukları fakat iki ülke arasında gerçekleşen bu görüşmenin detaylarının kamuoyuna açıklanmasının şuan için uygun olmadığı aktarıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nın basın ofisi içerisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Jim Mattis, Türkiye’nin muhtemel Münbiç operasyonu ile ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK unsurlarına yönelik başlatmış olduğu Zeytin Dalı operasyonuna ilişkin soruları da yanıtlayan Mattis, muhtemel bir Münbiç operasyonu hakkındaki detayları anlatmanın şuan için doğru olmadığını ifade etti.

Ülkelerin İç Dinamiklerini Zora Sokabilir


Mattis, konu ile ilgili olarak Suriye’deki tüm gelişmeler ile ilgili Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştüğünü dile getirerek, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Münbiç’e düzenlemeyi planladığı operasyon ile ilgili de kısa bir açıklamada bulundu. Mattis açıklamasında bu konuyla ilgili ayrıntıları şimdi konuşmayacağını belirterek, bu durumu kamuoyun açıklamanın zamanının daha gelmediğini ifade etti. Ülkelerin iç kamuoylarının bu duruma verecekleri tepkilerden dolayı bu konunun şimdi açıklanmasının ülkeler bazında işleri zorlaştırabileceğine dikkat çeken Mattis, karşıt menfaatleri dengelemek açısından konunun şimdilik kapalı kalmasının daha doğru olduğu vurgusundan bulunarak, bu konunun ABD’nin müttefiki konumunda bulunan Türkiye ile aktif bir tartışma konusu olarak nitelendirildiğinin altını çizdi.

Klor Gazı Kullanıldı


Bunların dışında Mattis, Suriye’deki Beşar Esad rejiminin çatışmalarda bir silah olarak klor gazını kullandığının farkında olduğunu belirterek, sarin gazını kullanıp kullanmadıklarına ilişkin araştırmaların halihazırda devam etmekte olduğunu dile getirdi.
SONRAKİ HABER