Naylon Poşet Kanunu İle Yemeklik Yağa 10 Kuruşluk Atık Yağ Vergisi Geldi!

Market poşetlerinin 25 kuruş olması vatandaşın büyük tepkisini çekerken vatandaş daha bu uygulamaya alışamadan 10 kuruşluk atık yağ vergisi gündeme geldi.

Gündem 28.01.2019 - 10:34 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Market poşetlerinin 25 kuruş olması vatandaşın büyük tepkisini çekerken vatandaş daha bu uygulamaya alışamadan 10 kuruşluk atık yağ vergisi gündeme geldi.

Büyük tepki çeken market poşetlerinin paralı olması sonrasında aynı kanun içerisinde yemeklik yağa da atık yağ vergisi geldiği ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atık Yağ Vergisi Almaya Başladı! Konu hakkında açıklamada bulunan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Marketlerde poşetin paralı olmasına ilişkin Çevre Kanunu'nda yağ için de litre başına 10 kuruş atık yağ vergisi konulduğunu açıkladı. Kanun teklifinde bu tutarın 50 kuruş olarak ön görüldüğünü ardından kendi girişimleri ile bu rakamın 10 kuruşa çekildiğini belirten Büyükhelvacıgil  "100 bin-150 bin ton kapasitesi olan orta ölçekli bir işletme yıllık 8.5 milyon TL geri dönüşüm katkı payı ödeyecek. Daha önce ödediği vergi normalde yıllık 4.5 milyon TL civarında. Yani sanayicinin vergisi 3'e katlanacak. Ambalaja zam, yağa geri dönüşüm katkı payı, bunlar fiyatları etkileyebilecek kalemler. Eğer 2019 yılında bu yönetmelik yürürlüğe girerse, enflasyonu etkiler" dedi. Ambalajcıların üretim için devlete ambalaj geri dönüşüm katkı payı ödeyeceklerini söyleyen Büyükhelvacıgil yapmış olduğu fiyat artışı uyarısı ile tüm bu müdahalelerin direkt ya da dolaylı olarak vatandaşı etkileyeceğinin sinyallerini vermiş oldu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@