Naylon Poşetlerin Ücreti Olmasının Ardından Sıra Pet Şişelere ve Plastik Kaplara Geldi!

Market poşetlerinin paralı olmasının ardından sıfır atık projesi kapsamında sırada pet şişeler ve plastik kaplar hakkında da girişimlere başlandı.

Gündem 23.01.2019 - 16:13 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Market poşetlerinin paralı olmasının ardından sıfır atık projesi kapsamında sırada pet şişeler ve plastik kaplar hakkında da girişimlere başlandı.

A Haber tarafından yapılan habere göre market poşetlerinin ücretli olmasının ardından pet şişeler ve plastik kaplar hakkında da yeni çalışmalar başladı. Sıfır Atık Projesi Büyük Önem Taşıyor! Konu hakkında A Haber kanalına röportaj veren kimyager Fatih Küçükuysal geri dönüşümden önce sıfır atık projesinin önemli olduğunu söyledi. Gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakılması için bu projenin hayati bir önem taşıdığını belirten Küçükuysal poşetlerin yanı sıra pet şişelerin ve plastik kapların da dikkatli incelenmesi gerektiğini söyledi. Geri dönüşümü sağlanan bez çantaların alışverişlerde kullanılmasıın isteyen Küçükuysal, plastik pet şişelerin üzerinde bulunan uyarı numaralarına da değinerek bu numaralara göre plastik şişelerin kullanımlarına dikkat edilmesi gerektiğini, bazı plastiklerde bulunan kansorejen maddelerin oyuncaklarda dahi olduğunu söyledi. Plastik tabak ve çatalların büyük bir bölümünün Avrupa Birliiği ülkelerinde yasaklandığını belirten Küçükuysal renkli naylon poşetlerin kanser yaydığını, özellikle de siyah renkli poşetler de yüksek oranda kansorejen madde bulunduğunu söyledi. Depozito Sistemi Nasıl Uygulanacak?Bakan Kurum daha öncede yapmış olduğu açıklamasında "Biliyorsunuz dün itibariyle kanun, Resmi Gazete’de yayınlandı. 1 Ocak 2019 itibariyle plastik poşetlerimiz ücretli hale geliyor. 25 kuruş ücret alacağız. Yıllık 30-35 milyar adet poşet kullanımını, kişi başı bu 440 adete geliyor, bunu inşallah en kısa zamanda düşürmeyi hedefliyoruz.40 adete kadar düşürmeyi hedefliyoruz. O manada, çevreyi korumak adına, plastik poşetlerin ücretlenmesi bizim için büyük önem arz ediyor ve inşallah 2019 itibariyle başlamış olacağız. Artık eski pazar çantalarımıza, filelerimize hep beraber dönmek istiyoruz.Diğer taraftan pet şişe, metal şişe, cam şişe, karton kaplara, plastik kaplara ilişkin de yine bir uygulama geliyor. Bu uygulamayla birlikte bunu piyasaya süren firmalar, bu işlerin toplanmasına ilişkin bakanlığımıza bir bedel yatıracaklar. Pet şişe başına, cam şişe başına...Biz de bunların toplanması ile sıfır atık sisteminde geri dönüşümüne ilişkin bir sistem kurup, bu sistemde harcayacağız. Sıfır atık sistemiyle 2023 yılında yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamayı öngörüyoruz. Ve vatandaşlarımızı, gençlerimizi, çocuklarımızı, yaşlılarımızı da bu kampanyamıza güçlü bir şekilde davet ediyoruz" diyerek konu hakkında açıklamada bulunmuştu. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@