Nepal Gezi Rehberi

Nepal'de gezilecek yerler nereleridir? Ülkedeki doğal, tarihi ve turistik mekanları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Nepal Gezi Rehberi

Nepal'de gezilecek yerler nereleridir? Ülkedeki doğal, tarihi ve turistik mekanları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Nepal’de gezilecek yerleri karşılaştırmalı olarak en detaylı şekilde öğrenmek için doğru yerdesiniz. Nepal, Hindistan’ın kuzeyinde ve Tibet’in güneyinde yer alan bir Afrika ülkesidir. Afrika’nın yerel dokusunu barındırmakla beraber kendine ait eşsiz bir kültürü vardır. Ülkeye dair en çok bilinen özellik, 8 848 13 metrelik yüksekliğindeki Everest tepesine sahip olmasıdır.Pek çok tarihi ve kültürel eser, Nepal’in başkenti olan Kathmandu’da yer alır. Bu nedenle Kathmandu, Dünya’nın dört bir yanından turiste ev sahipliği yapar. Ülkenin bir diğer önemli özelliği Himalayalar’la çevrili bir coğrafyada bulunmasıdır.Resmi dili kendine ait Nepalce olan ülkenin para birimi ise Nepal Rupeesi’dir. Günümüzde 1 Nepal Rupeesi 0,44 Türk Lirası’na tekabül eder.Nepal’de Gezilecek Tarihi YerlerNepal, Himalayalarla çevrili olması nedeniyle bugüne kadar kendine ait ve başka kültürlerin dâhil olmadığı bir kültür oluşturmuştur. Bu nedenle tarihi yer bakımından oldukça zengin ve önemlidir. Bu eşsiz ülke Nepal’de gezilecek tarihi yerlerin başında Swayambhunath ve Pashupatinath Tapınağı’dır.• Pashupatinath TapınağıNepal halkının hemen hemen tamamı Hindu dinine inanmaktadır. Ülkenin koruyucu tanrısı olan Şiva, birçok tapınakta bulunur. Pashupatinath Tapınağı, Nepal’de bulunan Hindu tapınakları arasında en ünlü ve görkemli olanıdır.Tapınak, Nepal’in başkenti olan Kathmandu’da bulunur. Pashupatinath Tapınağı, Şiva’ya adanmış bir tapınak olduğu için, turistik ziyaretlerin dışında yerli halk tarafından da sıkça ziyaret edilir. Tapınak, günümüzde UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaya hak kazanmıştır.Dünya’nın dört bir yanındaki ziyaretçilerin eş zamanlı olarak eğlenebilmesinin nedeni de budur. Nepal’de gezilecek modern mekanlar arayanlar için en iyi seçeneklerden birkaçı Thamel ve Chitwan Milli Parkıdır.• ThamelThamel, Nepal’in başkenti Kathmandu kentinde bulunur. En önemli özelliği bir ticaret kenti olmasıdır. Pek çok sanatçıya da ev sahipliği yapan kent, turizm endüstrisi için de güçlü bir merkezdir.

Thamel’de pek çok dükkan ve satıcı bulunur. Bu nedenle Nepal seyahatinde buradan hem Nepal’e özgü hediyelik eşyalardan satın alabilir, hem de dünyanın her yerinde bulunan büyük ve global markaların en trend ürünlerine sahip olablirsiniz.Tüm bu özellikleriyle Thamel, yolu Nepal’e düşen herkesin uğraması gereken yerlerin başında gelir.• Chitwan Ulusal ParkıChitwan Ulusal Parkı, Nepal’in sahip olduğu ilk milli park olma özelliği taşıdığı için önemlidir. 1973 yılında kurulmuştur. Chitwan Ulusal Parkı hizmetleri ve gördüğü ilgi nedeniyle bugün, UNESCO Dünya Miraz listesinde bulunur.Parkı, çeşitli nehirler beslediği için hayvan ve bitki türü açısından son derece zengindir. 2075 kilometre karelik bir alanda hizmet verir. Nepal’e gelip kafa dinlemek isteyen her vatandaş ve gezginin ilk aklına gelen yerlerden birisi Chitwan Ulusal Parkıdır.Nepal’de Gezilecek Doğal GüzelliklerNepal, dağlarla çevrili coğrafyası ve temiz havasıyla, bolca doğal güzellik barındırır. Nepal’de gezilecek doğal güzelliklerden hemen hemen hepsi yeşili ve maviyi birleştiren parklar ve vadilerdir. Temiz havanın keyfini çıkarmak isteyen tatilcilerin uğrak noktası olan yerlerin başında Kathmandu Vadisi ve Manaslu Dağı’dır.• Kathmandu VadisiKathmandu vadisi, Nepal’de Asya kültürlerine ev sahipliği yapan bir konumda bulunmaktadır. 130 anıt içeren vadi, Hindular ve Budistler için dini açıdan büyük önem taşır.Kathmandu Vadisi, ayrıca bu özellikleriyle tek başına 7 adet UNESCO Dünya Mirasına ev sahipliği yapar. Kathmandu Vadisi, Nepal’in en revaçta olan bölgesidir. Her yıl turistlerin akınına uğrayan bölgede aynı zamanda birçok ofis ve genel merkezi bünyesinde bulundurur.• Manaslu DağıNepal’in coğrafi özelliklerinden bir tanesinin de, meşhur Himalaya dağlarının yanında olduğunu söylemiştik. Manuslu Dağı da, Nepal Himalayalarının önemli bir parçası olan Mansiri Himal’de bulunan bir dağdır. Bir diğer adı, Nepal halkı tarafından bilinen “Kutang”dır.Yüksek dağlara ev sahipliği yapan Nepal’de Manuslu Dağı, Dünya’nın en yüksek sekizinci dağı olma özelliği taşır. “Manus” adı Sanskritçe’den gelir ve anlamı “Ruhların Dağı”’dır.Manus Dağı’na tarihte ilk defa 9 Mayıs 1956’da, Oshio Imanishi ve Gyalzen Norbu’nun liderlik ettiği bir Japon ekspedisyonu çıkmıştır. Günümüzde tırmanış sporları için de yaygın olarak kullanılan Manaslu Dağı, Nepal’in görülmesi gereken doğal güzelliklerindendir.Nepal’in Meşhur YemekleriNepal’in meşhur yemekleri, diğer Afrika ülkelerine göre değişiklikler gösterir. Nepal’in yemeklerinde sıkça bölgeye özgü baharatlar ve pirinç kullanıldığı görülür. Bunun en büyük nedeni, Nepal’in ikliminin ülkeye özgü baharat yetişmesine çok uygun olmasıdır.Meşhur yemeklerin başında da Daal Bhaat Tarkaari gelir• Daal Bhaat TarkaariDaal Bhaat Tarkaari, Nepal topraklarının en sevilen yemeklerinden biridir. Yapımında, bölgeye özgü tüm malzemeler bulunur. Özel günler başta olmak üzere çoğu kutlamada daal bhaat tarkaari yapılır.

Temel olarak baharatlı mercimek kaynamış pirinçten oluşur. Bu iki malzeme Nepal’in yöresel sebzeleri de eklenerek servis edilir. Çoğunlukla evlerde yapıldığı gibi, şehir merkezlerindeki büyük restoran ve lokasyonlarda da daal bhaat tarkaari servis edilir.Ayrıca Nepal yemek kültürünün büyük bir çoğunluğunu dini inançları belirler. Nüfusun çoğunun Hindu olduğu Nepal’de inek sığır eti pek tüketilmez. Ancak inek ve sığır etiyle yapılan yemeklerin satıldığı yerler de bulunur. Yemeklerin yanın da genellikle yoğurt servis edilir.Nepal’e Gidince Mutlaka YapılacaklarNepal’e gidince mutlaka yapılacak aktiviteler sınırlı sayıdadır. Ancak Nepal’i tüm ayrıntılarıyla keşfetmek için bölgeye ait bu aktiviteleri yapmanızı tavsiye ederiz.• MeditasyonNepal her şeyden önce, Hindu ve Budizm dinlerinin yaygın olarak görüldüğü yerdir. Üstelik Nepal’de yaşam sadece bununla sınırlı kalmaz. Nepal insanları, dinlerine göre bir yaşayış belirlerler.

Bu nedenle hazır fırsatını bulmuşken Nepal’de manevi aktivitelere yönelebilirsiniz. Hindu din adamlarıyla yoganın ve meditasyonun derinliklerine dalabilirsiniz. Hem bu sayede, geziniz boyunca çeşitli tarihi yerleri ve doğal güzellikleri gezmekten yorgun düşmüş bedeninizi ve ruhunuzu arındırıp, zihninizi tazeleyebilirsiniz.Yapmış olduğunuz bu meditasyon, sizin için ilginç bir deneyim olacağı gibi, sonrasında da devam ettirebileceğiniz bir hobinin kapılarını aralayabilir. Bunun için tek yapmanız gereken işinin ehli bir meditasyon uzmanı bulup hızlandırılmış bir kursa başvurmak.• SafariNepal’de yapabileceğiniz bir diğer aktivite ise safari. Doğası ve iklimi itibariyle kendinize küçük bir safari turu için zaman ayırabilirsiniz. Nepal’de çıkacağınız safari turu ile, kendi ülkenizde göremeyeceğiniz hayvanları yakından gözlemleme ve bölgenin bitki örtüsüne dair bilgi edinme şansı elde edersiniz.Ancak safari sırasında güvenliğinize dikkat etmeyi unutmayın. Bunun için safari turuna çıktığınız görevli kişilerden çok uzaklaşmamanız ve yırtıcı hayvanlara söylenenden fazla yaklaşmamanız gerekir.Nepal’deki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerSon olarak Nepal’deki gezinizde dikkat etmeniz gerekenlerden bahsederek Nepal Gezi Rehberimizi sonlandırıyoruz.• GüvenlikNepal’de gezintiye çıktığınızda, önemli eşyalarınızı yanınızdan ayırmamanız, güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır. Çünkü Nepal’de, çok sıkı güvenlik önlemleri ve caydırıcı hırsızlık cezaları yok. Bu nedenle Nepal’in ara sokaklarında az da olsa hırsızlık ve gasp olayları yaşanabiliyor.Ancak korkmanıza gerek yok. İçinde değerli eşyalarınızın olduğu çantanızı, yanınızdan ayırmadığınız takdirde gezinizin keyfini dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.Emlak365.com Özel İçerik