Nisan Ayında Kar Mı Yağar Demeyin! Bu İllerde Sıcaklıklar 12 Derece Birden Düşecek, Kar Geliyor!

Meteroloji'den Nisan ayında kar uyarısı! Bu illerde hava sıcaklıkları 12 derece birden düşecek, kar yağışı bekleniyor. Uzmanlar don tehlikesine karşı uyardı.

Gündem 08.04.2022 - 17:59 08.04.2022 - 17:59 Büşra Uluşen

Türkiye'de bu yıl kış mevsimi bitmek bilmiyor. Uzun ve çok soğuk geçen bir kış sonrasında havalar yeni yeni ısınmaya başlamışken Meteoroloji uzmanlarından gelen tahminler kışlık kıyafetleri yeniden çıkartacak gibi görünüyor.

Ülkemizde Mart ayı 1987 yılından sonra yaşanan en soğuk mart ayı olarak kayıtlara geçti. Ağrı'da -21'leri bulan dondurucu soğuklar nedeniyle bahar mevsiminin yarısı kış gibi geçti. Meteorolojiden alınan bilgilere göre, Nisan ayında da soğuk hava etkisini göstermeye devam edecek. Önümüzdeki hafta serin ve yağışlı bir hava ülke genelinde hakim olurken sağanak yağışlar Pazartesi gününden itibaren ülkemize giriş yapıyor. 

SICAKLIK 12 DERECE BİRDEN DÜŞÜYOR, KAR KAPIDA

Bu hafta başından itibaren hava sıcaklıklarının 10-12 derece birden düşeceğini ifade eden Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi ve İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, havanın soğumasıyla birlikte yüksek yerlerde kar yağışının görülebileceğini ifade etti. 

hava durumu

BU İLLERDE YAŞAYANLAR DİKKAT!

İç kesimlerde ve yüksek kesimlerde kar yağışı bekleyen Bozyurt, Karadeniz'in iç çekimlerinde, Bolu ve Kastamonu gibi illerde de kar yağışının beklendiğini aktardı. İç Ege, göller bölgesi ve İç Anadolu'nun kuzey batısının yüksek kesimlerinde de karla karışık yağmur ve kar beklentisi var.

Havaların 10-12 derece birden soğuyacağını ifade eden uzman isim, gece sıcaklıklarının yer yer sıfırın altına düşeceğinin altını çizerek, bahar geldiği için çiçeklerin açtığını ve zirai don tehlikesine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@