Nöbetçi Noterler Açıldı Mı, 10-11 Temmuz Cumartesi ve Pazar Günü TNB Nöbetçi Noter Açık Mı, Çalışıyor Mu?

Tüm yasakların kaldırılması ve eski normale dönüş süreci ile beraber nöbetçi noterlerin çalışma saatleri ve açılıp açılmayacağı da merak konusu olmuştu. Peki, yarın, hafta sonu noterler açık mı, Cumartesi ve Pazar günü nöbetçi noter çalışıyor mu, 10 Temmuz 2021 Cumartesi günü ve 11 Temmuz 2021 Pazar günü haftasonu noterler çalışacak mı?

Gündem 09.07.2021 - 16:10 09.07.2021 - 16:10 Emlak 365

Noterlerin çalışma saatleri pandemi döneminde yeniden düzenlenmiş Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği tarafından alınan ortak karar kapsamında koronavirüs tedbirleri kapsamında bir dizi önemli değişikliğe gidilmiş. Kapalı alanlarda hizmet veren noterlik çalışanlarının sağlıklarını korumak adına pandemi döneminde nöbetçi noter uygulamasına son verilmiş, hafta içerisinde ise nöbetçi noter uygulamasına geçiş yapılmıştı. 

Hafta içinde alınan karar kapsamında haftanın bir günü tek sayılı bir günü ise çift sayılı noterler olmak üzere nöbetçi noter uygulaması ile hafta içerisinde yeni sisteme geçiş yapılmıştı. Alınan tedbir kararlarının kaldırılması ile beraber hafta içi nöbetçi noter uygulaması sona erdirilmiş ve noterliklerin hafta içerisinde normal çalışma saatlerine dönüş yapmıştı. 

HAFTA SONU NOTERLER AÇIK MI, NÖBETÇİ NOTERLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Noterlerin hafta içerisinde eski normal çalışma saatlerine dönüş yapması ile beraber gözler hafta sonu açık olan nöbetçi noterler için alınacak karara çevrilmişti. Hatırlanacağı üzere Türkiye Noterler Birliği tarafından son olarak 3 Haziran 2021 tarihinde mesai saatleri hakkında karar açıklaması yapılmış, 4 Haziran 2021 Cuma gününden itibaren haftaiçi noterliklerin çalışma saatleri sabah 09:00 ve mesai bitiş yani akşam kapanış saati 17:00 olarak belirlendi. 

Ancak nöbetçi noterler için hiçbir açıklama yapılmadı. Süreçte halen nöbetçi noterlerin kapalı olmasına tepkiler gelirten Türkiye Noterler Birliği tarafından alınacak olan yeni karar bekleniyor. 

10 TEMMUZ CUMARTESİ VE 11 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ HAFTA SONU NÖBETÇİ NOTER ÇALIŞIYOR MU, AÇIK MI?

Türkiye Noterler Birliği TNB internet sitesi üzerinden nöbetçi noterlerin listesini bu hafta da yayımlamadı. Yani bu Cumartesi ve Pazar günü de noterler çalışmayacak ve kapalı kalmaya devam edecek.Türkiye Noterler Birliği TNB tarafından yapılacak olan açıklama beklenirken süreçte vatandaşlarda bir an önce nöbetçi noterlerin açılma kararı vermelerini bekliyor. 

Nöbetçi noterler hem hafta içerisinde izin almakta zorlanan kişilerin imdadına yetişor hem de hafta içi noterliklerin aşırı kalabalık olmasını engelliyor ve yığılmaların önüne geçiyordu. Pandemi yasaklarının kaldırılmasına rağmen nöbetçi noterlerin açılmaması eleştirilere neden olurken düşen vaka sayıları ve aşılama çalışmaları sonrasında vatandaşlar nöbetçi noterlerin de artık açılmasını talep ediyor.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@