Obruk Kabusu Büyüyor! Konya'dan Sonra Ankara Polatlı'da Obruk Paniği Yaşandı

Konya'da pek çok bölgede görülen dev obruklar bu sefer Ankara'da ortaya çıktı. Ankara Polatlı'da meydana gelen obruk büyük panik ve korku yaşanmasına neden oldu.

Gündem 07.09.2021 - 12:20 07.09.2021 - 12:24 Gülcan Özer

Türkiye'de yaşanan iklim değişikliği ve kuraklık beraberinde pek çok sorunu da getiriyor. Oluşan dev obrukları yeraltı suları için alarmın boyutunu arttırırken son dönemde sık sık Konya'da görülen obruklar bu sefer Ankara'da ortaya çıktı. 

Ankara'nın Polatlı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Hacıosmanoğlu Mahallesi dün obruk paniği yaşadı. Mahallede bulunan buğday tarlasında aniden obruk oluştu. Tarla sahibi hemen yöre halkına haber verirken 2 gün önce meydana gelen obruk her geçen gün biraz daha büyümeye devam etti. 

polatlı-obruk-3

OBRUK HER GÜN BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR! 

Buğday tarlasının sahibi olan Seydi Karakaya yaşadığı panik ve korkuyu anlatırken tarlanın Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri tarafından incelendiği ve meydana gelen obruğun büyüyebileceği ya da yakın çevrede yeni obruk oluşumları olabileceği yönünde uyarılar yapıldığı belirtildi.

polatlı-obruk-4

Konyada görülen obrukların kendi köylerinde de meydana gelmesinden endişe duyduklarını belirten Mahalle Muhtarı Bayram Ören Hacıosmanoğlu yakın köyleri de obruk konusunda uyardıklarını dile getirdi. 

polatlı-obruk-2

Bölge halkı büyük bir panikle obruk oluşumunu takip altına alırken obruğun her geçen gün biraz daha büyümeye devam ettiği belirtiliyor. 

polatlı-obruk

OBRUK NEDİR, NEDEN OLUŞUR?

Türkiye'de son dönemde sıklıkla görülmeye başlayan obruklar yeraltı suyunun bilinçsiz kullanımı sonucu oluşmaktadır. Yer altı sularının karbondioksit ile birleşimi ile karbonik asit oluşumu meydana gelirken bu asit kireç taşının yoğun olduğu topraklarda zamanla çözünmelere neden olur. 

Oluşan bu çözünmeler yer altı mağaraları oluştururken mağaranın üzerinde yer alan toprağın çökmesi durumunda oluşan derin çukura obruk adı verilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@