Olay Yaratan TOKİ Karaburun Projesine Son Noktayı Yine TOKİ Koydu!

İzmir'in Karaburun ilçesinde TOKİ'nin üst gelir grubuna yönelik konut projesi yapacağı iddiası infiale neden oldu. Belediye başkanı ve kuruluşlardan tepki gelmesi üzerine TOKİ açıklama yaptı.

Toki 18.02.2022 - 12:06 18.02.2022 - 13:33 Büşra Uluşen

Son günlerde basında Toplu Konut İdaresi TOKİ'nin İzmir'in Karaburun ilçesinde üst gelir grubuna yönelik proje hazırladığı konusu gündeme gelmişti. TOKİ'nin resmi internet sitesinde buna yönelik bir bilgi yer almazken, TOKİ'den konuya ilişkin açıklama gecikmedi. 

Basında yer alan haberlere göre Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Karaburun'da yapılacağı iddia edilen konut projesinin ilçenin doğal dokusuyla uyuşmayacağını vurgularken, parsellerden bazılarının orman alanında yer aldığını ifade etti. Bunun yanında sivil toplum kuruluşları da projeye tepki göstermişti.  

TOKİ tarafından yapılan yazılı açıklamada, Karaburun ilçesinin İskele ve Merkez mahallelerinde toplamda 216 bin 540 metrekare yüz ölçümüne sahip taşınmazın TOKİ'nin bünyesinde olduğunun altı çizilerek, 3194 sayılı İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerinde imar planlarının hazırlanması ve yürürlüğe konulmasıyla ilgili ilkelerin olduğu anımsatıldı. 

TOKİ'DEN KARABURUN İÇİN AÇIKLAMA GECİKMEDİ

Karaburun'da bulunan söz konusu taşınmazlar için ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş alındığını ancak görüşlerin henüz tamamlanmaması nedeniyle herhangi bir planlama ya da projelendirme yapılmadığı belirtildi. 

TOKİ'nin yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

'' İdaremizce Türkiye genelinde yürütülen bütün çalışmalarda olduğu gibi Karaburun'da mülkiyetimizde bulunan taşınmazda da yatay mimari esas alınarak, kurumlardan gelecek görüşler, çevre yapılanma koşulları, planlama yapılırken uyulması gereken standartlar göz önünde bulundurularak çalışmalar yürütülecektir '' denildi. 

toki karaburun

'' PROJEYİ BALTALAMAYA ÇALIŞIYORLAR ''

TOKİ'nin açıklamasının devamında, idarenin İzmir'e yakışır ve depreme dayanıklı projeler yaptığı hatırlatılarak, Karaburun Belediye Başkanı hedef alınarak söylemlerde bulunuldu. Açıklamada, belediyenin hizmet sunmak yerine yapay gündemler oluşturduğu, konuşulacak bir hizmet yapmadıkları için vatandaşın takdirini kazanmış olan İdarenin çalışmalarını baltalamaya çalıştıkları ifade edildi.

toki karaburun-1

TOKİ'den gelen açıklamalar doğrultusunda Karaburun'da bir konut projesi yapılacağı fikri doğrulanırken projenin henüz görüş alma aşamasında olduğunun altı çizildi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@