Pakistan Gezi Rehberi

Pakistan'da nelere gidilir, nereler gezilir? Pakistan'daki doğal, tarihi ve turistik yerleri inceleyebilirsiniz.

Pakistan Gezi Rehberi

Pakistan'da nelere gidilir, nereler gezilir? Pakistan'daki doğal, tarihi ve turistik yerleri inceleyebilirsiniz.

Pakistan'da gezilecek yerler oldukça fazla olmakla birlikte, ülkenin kendine özgü mistik yapısı ve İslam mimarisinin en güzel örnekleri Pakistan'da ziyaretçilerini beklemektedir. Pakistan resmi adıyla Pakistan İslam Cumhuriyeti Güney Asya'da bulunan bir ülke olmakla birlikte İran, Çin, Hindistan, Afganistan ile komşudur. Ülkenin ayrıca Umman denizine 1046 kilometre kıyısı olduğu da belirtilmelidir. Pakistan dört eyalete ayrılmakla birlikte (Sind, Belucistan, Pencap ve Kuzeybatı Sınır Eyaleti) ülkenin federal başkenti de İslamabad'dır. 170 milyona yakın nüfusu bulunan ülkenin %97'si Müslüman'dır. Pakistan'ın resmi dili olan İngilizce resmi işlemlerde, devlette ve hukuk sözleşmelerinde kullanılırken, ulusal dil ise Urduca'dır.Pakistan’da Gezilecek Tarihi YerlerPakistan Gezi Rehberi - Resim 1Pakistan'ın tarihi dokusu ve birçok etnik gruba ev sahipliği yapan özelliğinden dolayı Pakistan gezilecek yerler bakımından tarihi mekanlar oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Pakistan’daki tarihi mekanlar;
 • Pakistan'da yüzyıllar boyunca Moğolların hüküm sürmesi tarihi cami mimarilerinde de kendini oldukça göstermektedir. Badshahi Camii ve Wazir Han Camii bu yönde önemli eserler olarak göze çarpmaktadır.

 • İmparator Shah Jahan tarafından yaptırılmış olan ve tamamı mermerden oluşan Shah Jahan Camii Sindh'te bulunan önemli bir tarihi mekandır.

 • Karaçi'de bulunan Gol Mescidi ülkenin en büyük camilerinden biri olmakla beraber minareleriyle meşhur olağanüstü bir güzelliktir.

 • Pakistan Hindu tapınaklarıyla da oldukça ünlü bir ülke olarak gösterilirken, tapınakların hem doğal bir güzellik hem de tarihi eser oldukları konusunda uzmanların hemfikir olduğu da ifade edilmektedir. Bazı tapınakların yapılma yılı M.Ö 8'i göstermektedir. Bu tapınakların en meşhuru antik mimarinin de çok önemli eserlerinden birini oluşturan Katas Raj Tapınaklarıdır.

 • Karaçi'de bulunan Pancmukhi Hanuman Mandir, Kyber Pakhtun'da bulunan Goraknath, Balochistan'd bulunan Hinglaj Mata Mandır ve Sialkot'taki Jagannath Mandir Tapınakları her yıl yüzbinlerce turisti bölgeye çekmektedir.

 • Tapınakların yanı sıra eski Buda döneminden kalan Manastır ve heykel kalıntıları da ülkenin en önemli hazinelerinden bazılarını oluşturmaktadır. Taxila Şehri Budila Manastırları'nın kalıntıları konusunda önemli bir hazine durumunda olmakla birlikte bögeyi Büyük İskender'in M.Ö 327 yılında işgal etmesi sonucu ilgili zamandan kalma heykel, kılıç, mutfak eşyaları ve değerli sanat eşyaları da Taxila Şehri'nde gezilebilmektedir.

 • Karaçi Havaalanının 15 kilometre uzağında bulunan ve UNESCO Dünya Mirasi listesinde bulunan Pakistan Chaukhandi Mezarları çok önemli bir tarihi zenginlik olarak göze çarpmaktadır.

 • Lahor'da bulunan Lahor Kalesi'de ülkenin en önemli tarihi noktalarından biridir.Pakistan’da Gezilecek Modern MekanlarPakistan Gezi Rehberi - Resim 3Pakistan'ın doğal ve tarihi güzellikleri arasında modern mekanların da ülke turizminde önemli bir yer tuttuğu görülmekteir. Pakistan’daki modern mekanlar;
 • Genel anlamda denize kıyısı olan tüm bölgelerde modern anlamda birçok yapıya rastlamak mümkündür. Hem konaklama hem yeme-içme hem de önemli bürokratik binaların oluşturduğu modern mekanlar ziyaretçilerin kendilerini Batı'nın önemli bir şehrinde bulmalarını sağlayabilir.

 • Do Darya açık hava restoranlarıyla ünlü bir kıyı kasabasıdır. Yemekleri dünya ünlüdür. Konaklamak için en az bir gecenin buraya ayrılması tavsiye edilir.

 • Manora Adaları balık ürünleri bakımından benzersiz bir bölgedir. Burada tekne kiralayarak balığa çıkılacağı gibi, benzersiz deniz ürünlerinin de saatlerce tadılması mümkündür.

 • French Beaach Pakistan'ın konum bakımından denize girilebilecek nadir noktalarından biridir. Alkol kullanımının da yasak olmadığı ender bölgelerden biridir.

 • Karaçi'de bulunan Mohatta Sarayı Müzesi, Free Salonu, Pakistan Devlet Bankası Müzesi, Pakistan Ulusal Müzesi, Gıda Caddesi ve M M Alam Yolu son yirmi yılda modernleştirilmiş önemli mekanlardandır.

 • Lahor'da bulunan Gıda Caddesi ve M M Alam Yolu, Badshahi Camii, Özgürlük Pazarı, Anarkali Pazarı ve Mescit Wazir Han da oldukça önemli modern yapılardandır.Pakistan’da Gezilecek Doğal GüzelliklerPakistan Gezi Rehberi - Resim 5Pakistan tüm dünyada doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış nadir alt kıta ülkelerinden biridir. Hemen ülkenin kuzeyinden başlayarak tüm doğal manzaraların tüm ihtişamlarıyla görülmesi mümkündür. Pakistan’daki doğa harikaları;
 • Ülke oldukça geniş doğal alanları ve nehirleriyle ünlüdür. Ülkede Okyanuslara rastlamak mümkün olmakla birlikte, geniş çöller bulunması da mümkündür. Bölgelere göre hava sıcaklıklarında önemli farklar bulunan Pakistan'da Ocak ayı ortalaması dört derecelere düşerken, yaz sıcaklık ortalamaları da 46 dereceleri bulabilmektedir.

 • Ülkenin doğal güzelliklerinin çok büyük bir bölümü ilk günkü gibi korunmuş, mevcut halleriyle de tüm ihtişamlarını devam ettirmişlerdir.

 • Ülkenin en önemli doğal zenginliklerinin başında gelen Himalaya Dağları doğal güzellikler bakımından ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunarken, dağcılar için de oldukça popüler bir mekandır.Pakistan’ın Meşhur YemekleriPakistan Gezi Rehberi - Resim 7Pakistan mutfağı bölgenin en önemli mutfaklarının başında gelirken, Hindistan Mutfağı ile olan benzerlikleri de oldukça fazladır. Her iki ülke mutfağı arasında genel anlamda karşılıklı ve çift taraflı bir etkileşim olduğundan söz edilebilir. Altkıta Mutfağı olarak tabir edilen bölge mutfağının tüm özelliklerini taşıyan Pakistan'ın geleneksel yemekleri;
 • Ülkede et ve sebze tüketimi eşit miktarda olmakla birlikte bu ikiliye bakliyat, pirinç ve ekmek de eşlik eder. Yemeklerin yanında ekmek tüketimi oldukça fazladır.

 • Pakistan yemekleri genel anlamda acı olmakla birlikte, tüm yemeklerde acı baharatların kullanıldığı önemli bir ayrıntı olarak göze çarpmaktadır. Ortalama bir yemekte en az beş çeşit baharat kullanılır.

 • Sofraların baş yemeği pilavdır. Pilav başta olmak üzere yemeklerin çoğunun pişirilmesinde hindistan cevizi yağı kullanılır.

 • Pakistan kahvaltıları ekmek, reçel ve tereyağından oluşurken bazı zamanlar kahvaltılarda yumurta tüketimi de görülmektedir.

 • Pirinç unundan yapılan gözleme ülkenin meşhur bir diğer tadıdır.

 • "Parata" ya da "çapatti" denilen, kızgın sac üzerinde pişirilen ve mayalanmış hamurdan yapılan ekmek tüm öğünlerin vazgeçilmezi konumundadır. Bol yağda kızartılıp servis edilen "puri" de benzer bir lezzettir.

 • Ülkenin en meşhur tatlısı da "mithai" denilen eşsiz bir lezzet içermektedir.

 • Pakistan'ın başlıca yemekleri garam masala, şiri hurma, raita, kuzu balti, zerde pilavı, tavuk balti, sag gosht ve şehriyeli sütlaçtır.Pakistan’a Gidince Mutlaka YapılacaklarPakistan turistik yerleri bakımından ziyaretçilerine inanılmaz sayıda alternatif sunmaktadır. Pakistan’da yapmadan dönmemeniz gerekenler;
 • Himalayalar gezisi yapmadan dönülmemesi çok önemlidir.

 • Eski Hindu Tapınakları mutlaka görülmelidir.

 • Pakistan'ın önemli yerel lezzetleri mutlaka tadılmalı, özellikle tatlıları es geçilmemelidir.

 • Chaukhandi Mezarları çok önemli bir keşif noktası olmanın yanında uzun yıllar unutulmayacak bir turistik deneyim sunması bakımından, ziyaret edilmeden dönülmemelidir.

 • İslam mimarisinin en güzel örneklerinin sergilendiği Pakistan bu yönde yapılan ziyaretlerin de odak noktasını oluşturmaktadır.Pakistan’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerPakistan'a seyahat eden Türk vatandaşları bir yıl içerisinde 90 güne kadar süreyle vizeden muaf olmakla birlikte;
 • Pakistan’daki tatiliniz için uyarılar kısmında sürenin aşılmamasına oldukça dikkat edilmesi önerilir.

 • Ülke güvenlik bakımından sıkıntılı bir yer olarak ifade edilse de özellikle 2013 yılından sonra bu yönde oldukça olumlu ilerlemelerin ardından suç oranının büyük oranda düştüğü görülmektedir. Özellikle ülkenin başkenti İslamabad'da sabaha kadar açık mekanlarda oldukça güvenli bir şekilde eğlenmek mümkündür.

 • Pakistan gece hayatı bakımından ziyaretçilere çok fazla seçenek sunmamakla birlikte alkol yasağının bulunduğu bölge sayısı oldukça fazladır. Başkent İslamabad ve bazı sahil kasabalarında alkol yasağı bulunmazken, sabaha kadar açık olan eğlence mekanlarının sayısı da bir hayli fazladır.Emlak365.com Özel İçerik