PPK Faiz Kararı ve Dolar Kurunun Sıçramasının Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İlk Açıklama

Ekonomi gündemi PPK toplantısından çıkan karar ile oldukça hareketli bir süreçten geçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan alınan karar ve oluşan piyasa ortamının ardından ilk konuşmasını gerçekleştirdi.

Gündem 22.10.2021 - 16:51 22.10.2021 - 16:51 Mustafa KARAGÖZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi Ve İş Forumuna katıldı. İstanbul'da düzenlenen form kapsamında bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu. İstanbul Kongre Merkezinde düzenen forumda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının satır başları şöyle;

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan foruma katılan yerli ve yabancı misafirlere dair konuşmasında, burada sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz dedi. Konuşmasında bütün Afrika'yı gezdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan liderlerle bir araya geldiğini hatırlattı.

Afrika ile işbirliğinin güçlenmesi için çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarımdan enerjiye sağlıktan bankacılık alanına birçok alanda yatırım fırsatlarının ele alındığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında ayrıca ilişkilerin daha da güçleneceğine inandığını söyledi. Afrika ziyaretlerine dair bilgiler veren Cumhurbaşkanı Erdoğan samimi bağların güçleneceğini söyledi. 

Kazan Kazan Formülü

Cumhurbaşkanı Erdoğan çalışmaların meyvelerini vermeye başladığını ve ilişkilerin kazan kazan temelinde ilerlediğini söyledi. Türk yatırımcıların Afrika'ya ilgisinin arttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrikalı dostların da Türkiye'nin imkanlarını keşfettiklerini söyledi. 

Erdoğan konuşmasında ayrıca "İş adamlarımızın kurduğu fabrikalar, üretim tesisleri istihdam imkanı sunuyor. Afrika'da havalimanlarından limanlara, tünellere kadar birçok yatırımın altında Türk müteahhitlerin imzası var. 70 milyar doları aşan 1150'den fazla projeyi Türk firmaları üstlendi. Kıta çapındaki yatırımlarımızın değeri 6 milyar doları aştı." ifadelerine yer verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye-Afrika Ekonomi Ve İş Forumu kapsamına alınan faiz kararı ve ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmede bulunmadı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@