Ramazan Bayramı Tatili Okullara Kaç Gün 2022, Bayram Tatili 9 Gün Mü Olacak?

Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. 2022 senesinin ilk dini bayramı için süre daralırken turizmcilerin 9 günlük bayram tatili için büyük baskısı oluşmuştu. Ramazan tatili kaç gün olacak?

Gündem 18.04.2022 - 13:53 18.04.2022 - 14:01 Gülcan Özer

Bayrama sayılı günler kala turizmciler tatil süresinin uzatılması için yoğun lobi çalışmalarına başladı. Bu sene Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaş nedeni ile büyük bir ziyaretçi kaybı yaşayan oteller yaşanan açığı kapatmak için rotasını yerli turiste çevirirken bayram tatili büyük bir fırsat olarak görülüyor. 

Normal koşullar altında resmi tatil takvimi içerisinde arife günü yarım gün olmak üzere Ramazan Bayramı tatili 3,5 gün olarak planlanırken turizmciler bu sürenin idari izinle tamamlanarak 9 güne çıkartılmasını talep ediyorlar. Daha öncede benzer kararlar alınmış olması ve turizm sektörünün desteklenmesinin ekonomi açısından büyük öneme sahip olması nedeniyle beklenti yükseldi. 

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ KAÇ GÜN 2022, ARİFE GÜNÜ NE ZAMAN, AYIN KAÇINDA BAŞLAYACAK?

Müslümanların oruç ayı olması nedeni ile büyük öneme sahip olan Ramazan ayında bayrama doğru hızlı ilerleyiş sürüyor. Ramazan Bayramı tatili yaklaştıkça tatilin tarihi ve süresi de araştırılmaya devam ediyor. Bu sene Ramazan Bayramı arife günü 1 Mayıs 2022 Pazar gününe denk geliyor. Hem pazar günü olması hem de resmi tatil olması nedeni ile zaten o gün normalde yarım gün olan çalışma tam gün tatil olarak görülecek. 

Ramazan Bayramı'nın 1. günü ise 2 Mayıs 2022 Pazartesi günü itibari ile başlayacak ve 3 Mayıs Salı ile 4 Mayıs Çarşamba günü itibari ile sona erecek. Tatil için uzatma kararı çıkmadığı takdirde Ramazan Bayramı tatili dönüşü 5 Mayıs 2022 Perşembe günü işverenler iş başı yapmış olacaklar. 

tatil-takvimi-2022

RAMAZAN BAYRAMI TATİLİ OKULLARA KAÇ GÜN 2022?

Okullar içinde geçerli olmak üzere aynı sürelerde tatil uygulanacak ve uzatma kararı çıkmadığı takdirde öğrenciler 29 Nisan 2022 Cuma günü son ders zilinin çalması ile bayram tatiline başlayacaklar. Öğrenciler için okullar 5 Mayıs 2022 Perşembe günü açılacak ve ilk zille beraber tekrar ders başı yapılacak. 

RAMAZAN BAYRAMI 9 GÜN MÜ?

Hayır, şimdilik bu yönde alınan bir karar yok ancak turizmcilerin konu hakkında yoğun baskısı bulunduğu, Perşembe ve Cuma günü idari izin verilerek bayram tatilinin önündeki ve arkasındaki hafta sonu tatili ile birleştirilerek 9 gün olabileceği belirtiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@