Ramazan'da Tam Kapanma Olacak Mı, Tam Kapanma Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Türkiye'de koronavirüs salgınının etkisini arttırmaya devam etmesi ile Ramazan ayında tam kapanma gündeme geldi. Bilim Kurulu üyelerinin bu yönde açıklamalar yapmaları üzerine gözler kabine toplantısına çevrildi. Ramazan ayında tam kapanma olacak mı? Hangi tedbirler alınacak? Ramazan ayı koronavirüs tedbirleri ne olacak?

Ramazan'da Tam Kapanma Olacak Mı, Tam Kapanma Kararı Ne Zaman Açıklanacak?


Türkiye'de son günlerde koronavirüs salgınının etki alanı oldukça genişledi. Günlük vaka sayıları 50 Binin üzerine çıkarken şimdi tam kapanma iddiaları daha yüksek sesle konuşulmaya başlandı. Vaka sayıları artmaya devam ettikçe tam kapanma iddialarının gerçekleşmesi daha da güçleniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan her kabine toplantısı sonrasında alınan yeni koronavirüs kısıtlamalarını kamuoyuna duyuruyor. Peki yeni koronavirüs kısıtlamaları ne olacak? Tam kapanma uygulanacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan tam kapanmayı ne zaman açıklayacak?

TAM KAPANMA NASIL OLACAK, HANGİ KISITLAMALAR GELECEK?

Şu anda uygulanacak olan yeni tedbirleri muhteviyatı henüz belli olmadı. Ancak Ramazan ayında devreye girecek bazı tedbirler biliniyor. Buna göre 81 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanacak. Hafta içinde ise 21:00 ile 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı olacak. Ayrıca kafeler, lokantalar, restoranlar gibi yeme içme işletmeleri kapalı olacak. Bu işletmeler Ramazan ayının başlangıcından Ramazan Bayramı'nın sonuna kadar yalnızca paket servis ile çalışabilecekler. Toplu sahur ve toplu iftar uygulaması bu yıl olamayacak. Ayrıca teravih namazları da camilerde kılınamayacak. Sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlerde vatandaşlar zaruri ihtiyaçlarını saat 10:00 ile 17:00 arasında ikametlerine yürüme mesafesinde bulunan bakkal, market, kasap, manav, kuruyemişçi gibi işletmelerden karşılayabilecekler.

TAM KAPANMA OLACAK MI?

Ramazan ayında tam kapanma olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. Tam kapanma olmasına dair değerlendirme yapan Enfeksiyon hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, “Tam kapanma isteyenlerin sayısı oldukça fazlalaştı. Bize de bu soruyu yöneltiyorlar. Ben Türkiye'nin bu tam kapanmayı uygulayabileceğini düşünmüyorum. Türkiye'de 28 gün tam kapanma uygulamak çok güç bir iştir. Ancak ramazan'a özel ek koronavirüs tedbirleri alınacağını düşünüyorum.” dedi.

RAMAZAN'DA TAM KAPANMA KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ramazan Ayı'nın başlangıcından önce 12 Nisan 2021 Pazartesi günü çöok kritik bir tarih olarak değerlendiriliyor. Tam kapanma kararının o gün yapılması beklenen kabine toplantısında kararlaştırılacağına dair büyük bir beklenti oluştu. Bu beklentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği kabine toplantısındaki görüşmelerden sonra netleşecek. Kabine toplantısı kararları ise Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından toplantı sonrasında açıklanacak. Bundan dolayı tüm Türkiye kabine toplantısına kilitlenmiş durumda.

RAMAZAN AYI KORONAVİRÜS EK TEDBİRLERİ NELER OLACAK?

Ramazan ayında tam kapanma olup olmadığı henüz netlik kazanmazken bazı ek tedbrilere kesin gözüyle bakılıyor. Hem özel sektörün hem de kamunun çalışma saatlerine düzenleme geleceği düşünülüyor. Ayrıca yüz yüze eğitimde de yeni bir değerlendirme yapılacak. Bunların yanında kafeler, lokantalar ve restoranlar için de net kapanma zamanı belli olacak.