Resmi Gazete'de Yayımlandı! 377 Kişinin Malvarlıkları Donduruldu

7 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Malvarlığının Dondurulması Kararı (Karar Sayısı: 2021/1) kapsamında 377 kişinin Türkiye'de ki malvarlıkları donduruldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karar kapsamında FETÖ / PDY, DEAŞ, PKK / KCK, DHKP/C terör örgütü ile ilişkisi olduğu iddia edilen kişiler hakkında mal varlığı dondurma kararı çıktı.

Resmi Gazete'de Yayımlandı! 377 Kişinin Malvarlıkları Donduruldu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalanarak 7 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile Malvarlığının Dondurulması Kararı (Karar Sayısı: 2021/1) yürürlüğe girdi.

Yürürlüğe giren karar kapsamında FETÖ / PDY, DEAŞ, PKK / KCK, DHKP/C terör örgütü ile ilişkisi olduğu iddia edilen 377 kişinin Türkiye'de bulunan malvarlıkları donduruldu.

KİMLERİN MAL VARLIĞINA EL KONULDU?

7 Nisan 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan karar kapsamında FETÖ / PDY terör örgütü soruşturması kapsamında 204 kişinin, DEAŞ terör örgütü soruşturması kapsamında 86 kişinin, PKK / KCK terör örgütü soruşturması kapsamında 77 kişinin, DHKP/C terör örgütü soruşturması kapsamında ise 9 kişinin olmak üzere toplamda 377 kişinin mal varlıkları donduruldu.

MAL VARLIĞININ DONDURULMASI KARARI (KARAR SAYISI 2021/1)

Resmi Gazete'de Yayımlandı! 377 Kişinin Malvarlıkları Donduruldu - Resim 1

Mal varlığı dondurulan kişilerin isim listesine ulaşmak için TIKLAYINIZ...

MAL VARLIĞI DONDURULMASI NE DEMEK, MALVARLIĞI DONDURMA YETKİSİ KİME AİTTİR?

6145 sayılı kanunun 7 inci maddesinin 3 üncü fıkrası uyarınca, aynı kanunun 3 üncü ve 4 üncü maddesi kapsamına giren fiilleri gerçekleştirdikleri hususunda makul sebeplerin varlığı ortaya konarak bazı kişi, kuruluş ve organizasyonların mal varlıkları donduruldu.

Mal varlığının dondurulması kişinin sahibi olduğu mal varlıkları üzerinde işlem yapma yetkisinin elinden alınması anlamına gelmektedir. Yapılan kanun değişikliği kapsamında mal varlıklarının dondurulması "Malvarlığının ortadan kaldırılmasının, tüketilmesinin, dönüştürülmesinin, transferinin, devir ve temlik edilmesinin ve sair tasarrufi işlemlerin önlenmesi amacıyla, malvarlığı üzerindeki tasarruf yetkisinin kaldırılması veya kısıtlanması" şeklinde ifade edilmiştir.

Yurt dışında da terör örgütü üyesi oldukları iddia edilen kişi ve kurumlar için verilen kararlar mahkemelere taşınmış, ancak terör örgütü üyesi olanların mal varlıklarının dondurulması kararları haklı bulunmuştu.