Resmi Gazete'de Yayımlandı: O Alanlarda 24.00'ten Sonra Canlı Müziğe Geçit Yok!

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmenliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile hassas alanlarda canlı müzik yayını yasaklandı. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gündem 07.01.2022 - 16:55 07.01.2022 - 16:56 Büşra Uluşen

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan Çevresel Gürükltünün değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği'nde değişiklik yapıldı. 

Yönetmelik değişikliğine göre, eğlence yerlerin çevresel gürültü kriterlerine ilişkin düzenleme yapıldı. Daha önce Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye genelinde saat 24.00'ten sonra canlı müzik yapılması yasaklanmıştı.

HASSAS KULLANIM ALANLARINDA CANLI MÜZİK YASAKLANDI

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik doğrultusunda, ''çok hassas'' kullanım alanlarındaki mevcut açık v eyarı açık eğlence yerlerinin bir yıl içerisinde tüm cepheleri ile tavanının kapalı hale getirilmesi gerekecek. Açık ve yarı açık durumdaki eğlence yerlerine izin verilmeyecek. 

Hassas kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde 24.00 - 07.00 saatleri arasında canlı müzik yayını yapılması yasaklandı.

resmi gazete canlı müzik yasağı

Hassas kullanımların bulunduğu yerlerde faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinin, denetimler sırasında daha önce belirlenen sınır değerlerini bir yıl içerisinde üç defa ihlal etmesinin tespiti halinde ise tüm cephesi ve tavanı tamamen kapalı vaziyete getirilecek. Kapalı bölümlerde de açılır-kapanır özellik kullanılamayacak. 

Çok hassas olarak ifade edilen kullanım alanlarının bulunduğu yerde konser, gösteri, miting, tören, festival gibi açık hava faaliyetleri de saat 24.00 ile 07.00 arasında yapılamayacak. 

Belirtilen alanlarda çevresel gürültüye maruz kalan kişilerin şikayet etmesi durumunda İl Mahalli Çevre Kurul Kararı ile hem alan sınırlaması hem de 24.00 - 07.00 saatleri dışında da yasak süresi uygulanabilecek. 

canlı müzik yasağı 2

HASSAS KULLANIM ALANLARI NERELER?

Yönetmelikte geçen ''çok hassas'' şeklinde geçen yerler:

Konut,

Hastane,

Çocuk ve yaşlı bakımevleri,

Yatılı eğitim kurumları

Öğrenci yurtları

''Hassas'' kullanımlar:

Otel,

Okul,

Dini tesisler

''Az Hassas'' kullanımlar:

İdari ve ticaret binaları,

Çocuk bahçeleri,

Oyun alanları,

Spor Tesisleri olarak belirtildi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@