Rize-Artvin Havalimanı Ne Zaman Açılacak, Seferler Ne Zaman Başlayacak?

2017 yılında temeli atılan Rize-Artvin Havalimanı projesinde sona gelindi. Rize-Artvin Havalimanı ne zaman açılacak, seferler ne zaman başlayacak belli oldu.

Gündem 04.04.2022 - 14:42 04.04.2022 - 14:42 Büşra Uluşen

Projesi Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan ve 2 milyon 800 bin metrekarelik alandaki deniz dolgusu üzerine inşa edilen Rize - Artvin Havalimanı'nda deneme uçuşları başlıyor. Temeli 3 Nisan 2017 tarihinde başlayan havalimanı projesi, 2 milyon 800 bin metrekarelik deniz dolgusu üzerine, 100 milyon ton taş kullanılarak yapıldı.

Yılda 3 milyon yolcu taşıması beklenen havalimanı projesi için altyapı çalışmaları tamamlanırken, maliyeti ise 1 milyar 78 milyon lira oldu. 

RİZE - ARTVİN HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK?

Çalışmaları 5 yıldır titizlikle yürütülen Rize-Artvin Havalimanı için sona geliniyor. Girişine yöre mimarili terminal binaları ile çay bardağı şeklindeki kontrol kulesi ve çay yaprağı giriş takı da tamamlanan havalimanına tabelası da yerleştirildi. 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğindeki çizgileri çizilen yaklaşım ışıkları hazır hale getirilen piste ilk uçak salı günü inecek. 

Hava ulaşımını kolaylaştıracak ve şehre yeni bir boyut kazandıracak olan Rize-Artvin Havalimanı açılışı hem bölge halkı hem de yetkililer tarafından heyecanla bekleniyor. Konu hakkında konuşan Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, salı günü havalimanında ilk deneme seferi yapılacağını ve daha sonra Mayıs ayı içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımı ile açılışın gerçekleştirileceğini söyledi. 

Bu açıklama sonrasında Rize - Artvin Havalimanı açılışı için gözler Mayıs ayına çevrildi. 

Karamehmetoğlu, Rize- Artvin Havaliman'nın stratejik açıdan oldukça önemli olduğunu söylerken buranın ülkemizin son çıkış kapısı olduğunun da altını çizdi. Ciddi bir altyapı işlevi görecek olan ve konumu açısından da büyük kazanımlar elde ettirecek olan Rize - Artvin Havalimanı'nın Mayıs ayında açılarak hizmet vermeye başlaması bekleniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@