Rusya Savunma Bakanlığı: İdlib Konusunda Türkiye'yle Anlaştık

Türk askerlerine yönelik İdlib'te gerçekleştirilen hain saldırının ardından Türkiye ile Rusya arasında görüşme trafiği artmıştı.

GÜNDEM 29.02.2020 - 11:33 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Türk askerlerine yönelik İdlib'te gerçekleştirilen hain saldırının ardından Türkiye ile Rusya arasında görüşme trafiği artmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin'in de telefon görüşmesi yapmış olduğu süreçte yeni bir gelişme yaşandı. Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamasında tansiyonun düşürülmesi için Türkiye ile anlaşıldığını ifade etti.

İdlib'te ateşkesi sağlamak adına bölgede bulunan Türk askerlerine gerçekleştirilen hain saldırı ve 33 askerin şehit olmasının ardından gözler Türkiye Rusya ilişkilerine çevrilmişti.Yaşanan olayın ardından en dikkat çekici açıklama ise Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan basın açıklamasında anlaşma sağlandığı duyuruldu.RUSYA'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI ANLAŞTIKReuters Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgilerde, Rusya Savunma Bakanlığı resmi açıklamada bulundu. Bakanlık açıklamasında “İdlib çatışmasızlık bölgesinde kalıcı istikrarın sağlanması yolunda somut adımlar değerlendirildi. İki taraf da, teröristlere karşı savaş sürerken, amaçlarının sahadaki gerilimin azaltılması olduğunu teyit etti” ifadeleri kullandı. Bunun dışında Türk yetkililer ile Rus yetkililer Ankara'da bazı görüşmeler içerisinde yer alıyorlar. Bu görüşmelerin temel konusu ise İdlib meselesi. Rus heyeti Ankara’da bulunurken, Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçleri Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına yönelik hava saldırısı düzenlemişti. 27 Şubat’ta yapılan hain saldırıda 33 Türk askeri şehit düşmüş, 32 Mehmetçik de yaralanmıştı.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@