Rusya Ziyaretinden İlk Açıklama! Erdoğan ve Putin'den Ayrı Ayrı Değindi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın merakla beklenen Rusya ziyaretinden ilk açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin tarafından yapılan açıklamalarda ilk başlık S-400 ve Suriye oldu.

Gündem 29.09.2021 - 15:47 29.09.2021 - 16:09 Mustafa KARAGÖZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Soçi kentinde biraraya geldiler. Uzun süre önce planlanan ve merakla beklenen görüşmenin temel konusu Suriye oldu. Görüşmelerde ayrıca S-400 hava savunma sistemi ve ticaret konuluları ele alındı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN İLK AÇIKLAMASINDA ABD'YE MESAJ

Soçi kentinde düzenlenen görüşmeden sonra ilk açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan oldu. S-400 konusunda ABD'ye çok net bir mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan atılan adımlardan dönülmeyeceğini söyledi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme sonrası açıklamasında "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda da malum hep bize bazı konuları özellikle sordular. Biz de onlara zaten gereken cevabı verdik. Attığımız adımlardan geri dönmemiz mümkün değil. Ben özellikle şuna inanıyorum. Türkiye-Rusya ilişkilerine her geçen gün çok daha güçlü bir şekilde devam etmemizde yarar var. Suriye ile ilgili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın barışı Türkiye-Rusya ilişkilerine bağlı." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasının sonunda turizm desteğinden dolayı Putin'e teşekkür etti. 

PUTİN'DEN DE SURİYE LİBYA KARABAĞ AÇIKLAMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin konuşmasının başında görüşmelerin her zaman olumlu havada gitmediğini söyledi. Suriye ve Libya konularında bu ifadeleri kullanan Putin, Karabağ konusunda da bir mesaj verdi. 

Putin konuşmasında "Erdoğan ile görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor. Ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor. Türkiye ile iş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum. Karabağ'da işbirliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur." dedi. 

Putin konuşmasının önemli bir bölümünde ise pandemi sürecinde artan ticaret ortaklığına değinerek geçirdi. Türkiye ile Rusya'nın ticaret hacminin yılın ilk 9 ayında yüzde 50 arttığını ifade eden Putin doğalgaz konusuna değindi. Avrupa'nın sallantılı bir süreçten geçtiğini ancak Türkiye'nin Türkakım Projesi ile kendisini güvende hissettiğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@