Saatlik 20 Euro 311 TL Mesai Ücretiyle Yurtdışında Çalışacak İşçi Aranıyor

Finlandiya'da işçi aramaya devam ediyor. Ülkede çok sayıda alanda on binlerce işçi açığı ekonomide sorun oluştururken ülkede yabancı işçi alımı için kapılar ardına kadar açılıyor.

Saatlik 20 Euro 311 TL Mesai Ücretiyle Yurtdışında Çalışacak İşçi Aranıyor

Finlandiya farklı meslek gruplarından on binlerce işçi alımı almaya hazırlanıyor. Ülkede imalattan sağlığa çok sayıda iş kolunda personel açığı sorun olmaya başladı. Sorunun çözümü ise yabancı işçi alımı olarak ortaya çıktı. Farklı ülkelerden işçi alımı yapacak ülkede yaşamak ve çalışmak için belli koşulların sağlanması gerek. Koşulları sağlayanlar ise çok özel olanaklarla ülkede çalışma fırsatı bulunuyor.

İŞÇİLER İÇİN AYLIK EN DÜŞÜK MAAŞ 2.400 EURO

Yaşam standartlarının yüksek olduğu ülkede en az alan işçiler ortalama 2.400 Euro maaş alıyorlar. Ayrıca ülkede mesleğe ve çalışma gücüne göre bu rakam çok daha fazla olabiliyor. İnsanların yaşamlarını kolaylaştıran bir çalışma sistemine sahip olan ülkede haftanın 5 günü 8 saat çalışılıyor. Bu çalışma koşullarında ise aylık 2.400 ile 2.500 Euro maaş alınıyor.

Bir ayda ortalama 20 ile 22 gün arasında çalışan personellerin günlük çalışma ücretleri 170 Euro ile 200 Euro'ya kadar çıkıyor. 8 saat çalışan personellerin saatlik ücretleri ise 20 Euro ile 25 Euro arasında oluyor. Türk Lirası olarak ise saatlik çalışma ücretleri 300 TL ile 400 TL arasında oluyor. Peki TL karşılığı yüksek olan ücretlerle çalışmak isteyenler ne yapacaklar? İşte izlenmesi gereken süreç.

FİNLANDİYA'DA ÇALIŞMAK İSTEYENLER NE YAPACAKLAR?

Finlandiya'da iş olanakları firmalar üzerinden sağlanır. Bu kapsamda çalışanların firmalar üzerinden ilan edilen iş ilanlarına ulaşmaları gerekir. Firmaların iş ilanları için uluslararası iş ilanları yayımlayan kariyer siteleri takip edilebilir.

Çalışma Onayı Almak için

Yabancı ülke iş ilanları için çalışanların temel düzeyden de olsa yabancı dil bilgilerinin olması büyük avantaj sağlıyor. Ayrıca firmalara başvuru yapmadan önce çalışma izni başvurusu alınmak için işlemlerin başlatılması ve vizenin alınması büyük kolaylık sağlıyor. Bu şekilde işlemlerin en önemli aşamasını tamamlayanlar için firmalar çok kolay bir şekilde iş bulabiliyorlar.

ÜLKEDE İHTİYAÇ DUYURULAN MESLEK GRUPLARI

Finlandiya'da hemen hemen her meslek grubundan işçi ihtiyacı var. Özellikle imalat, üretim, sanayi, enerji, bilişim, kağıt, denizcilik, otomotiv ve benzeri sektörlerde her alanda vasıflı personel aranıyor. Ayrıca sağlık ve ulaşım sektöründe de personel ihtiyacı bulunuyor.

SONRAKİ HABER