Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı! Okullar Ne Zaman, Nasıl Açılacak?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okulların açılışına dair önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıkladı! Okullar Ne Zaman, Nasıl Açılacak?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı bugün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yönetiminde videokonferans yoluyla yapıldı. Toplantı sonrasında ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada bulunarak alınan kararları ve son gelişmeleri kamuoyuna duyurdu.

Koronavirüs aşılarının önemine değinen Bakan Fahrettin Koca, “Salgının ilk döneminde bu hastalığa karşı ne şekilde korunacağımızı bilmiyorduk. Ancak şu anda elimizde bir aşı silahı var. Aşıların kullanıma girmesi ile salgınla mücadelede büyük bir kırılma yaşandı.

Aşı öncesinde kısıtlamalar, tedbirler, karantinalar ve sosyal mesafe bizim en önemli silahlarımızdı. O dönem tercih etmek istemediğimiz tedbirleri almak zorunda kaldık. İşyerilerimiz aylarca kapalı kaldı. Yarımlarımız olan öğrencilerimiz ise okullarına gidemediler.” dedi.

UZAKTAN EĞİTİM ARTIK GERİDE KALDI

Okulların açılmasına dair bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bilim Kurulu olarak okullar ile alakalı bir tavsiye kararı verirken değişmeyen bir ana ilkemiz vardı. Okulları en son kapatacak ve en önce açacaktık. Bunu da mümkün oldukça uygulamaya çalıştık.

Bizim pozitif yaklaşımımıza rağmen çocuklarımız yaklaşık olarak bir buçuk yıl boyunca okullarından uzak kaldılar. Uzaktan eğitim ile eğitim hayatlarını devam ettirmeye çalıştılar. Uzaktan eğitim gerçekten eğitimin bir miktar uzağımızda kalmasına neden oldu. Ancak bu günler artık geride kaldı.” ifadelerini kullandı.

OKULLAR ZAMANINDA AÇILACAK AÇIKLAMASI

Okulların zamanında açılacağının müjdesini veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “En net ve yüksek sesle ve büyük bir sevinçle söylemek istiyorum ki tüm okullarımız zamanında açılacaktır. Yüz yüze eğitimi bir yana bırakmak gibi bir düşüncemiz asla yok. Tüm seviyelerde, tüm okullarımız yeni eğitim ve öğretim yılına yüz yüze eğitim ile başlayacaktır. Uygulamalı eğitimlerde de herhangi bir kısıtlama olmayacaktır.

Koşullar ne olursa olsun biz öğrencilerimizi koruyarak uygulamalı ve yüz yüze eğitime devam edeceğiz. Çünkü artık elimizde aşı silahımız var. Gerek ilk ve orta öğretimde gerekse de yükseköğretimde öğrencilerimizi ve ailelerini salgından koryacak tedbirler alacağız. Tüm hazırlıklarımızı şimdiden yaparak eğitimde herhangi bir aksamaya mahal vermeden yeni eğitim ve öğretim yılına başlayacağız.” şeklinde konuştu.

AŞI OLMAYAN VELİLER DÜZENLİ OLARAL PCR TESTİ YAPTIRMAK ZORUNDA OLACAKLAR

Okullarda alınacak tedbirler hakkında da konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Alacağımız tedbirlere ilişkin hazırlıklarımızı tamamladık. Milli Eğitim bakanlığı ve YÖK ile yapacağımız istişarelerin ardından bu tedbirlerin en olacağını kamuoyuna açıklayacağız. Tüm öğretmenlerin ve öğretim üyelerinin aşı olmalarını sağlayacağız.

Aşı konusu bugüne kadar bir teşvik ve tercih meselesiydi. Artık eğitimin ve iş hayatının devamı için vatandaşlarımızın tercihine bırakılmayacak bir mesele haline geldi. Aşı olmayanlar düzenli olarak PCR testi yaptırmalı ve bunu istendiğinde göstermelidirler. Özellikle öğrenci velileri ya aşılarını olacaklar ya da hastalık taşımadıklarını düzenli olarak kontrol ettirmek zorunda olacaklar.” dedi.

SONRAKİ HABER