Sağlık Bakanı Herkesin Beklediği Açıklamayı Yapacağım Dedi, Maskelere Veda Sinyali Verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla herkesi heyecanlandırdı. Koca'nın paylaşımı sonrası maske zorunluluğu kalkıyor mu? sorusu gündeme geldi. İşte ayrıntılar.

Gündem 01.03.2022 - 17:03 01.03.2022 - 17:03 Büşra Uluşen

Tam 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs pandemisinde yavaş yavaş sona geliniyor. Avrupa ülkelerinin pandemi tedbirlerini esnetmesi ve ardından maske zorunluluğunu kaldırması üzerine Türkiye'de de benzer gelişmeler yaşanıyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yapılan Kabine  Toplantısı sonrasında çeşitli açıklamalarda bulunmuş ve pandemide sona yaklaşıldığının sinyallerini vermişti. 

Bakan Koca, salgınla mücadelede yeni bir döneme girildiğini ifade ederek bir hafta sonrayı işaret etmişti. Çarşamba günü bir basın toplantısı yapılacağının haberini veren Koca, maskelerin ne zaman çıkacağı konusunda da net bir açıklama yapacağını söylemişti. 

maske

Omicron bağlantılı vaka sayısında bu haftadan itibaren belirgin bir azalma görüleceğini ve varyantın geçtiğimiz hafta pik yaptığını söyleyerek yoğun bakıma ve hastaneye yatışların azaldığına dikkat çekti. 

MASKE ZORUNLULUĞU KALDIRILIYOR MU?

Maske zorunluluğunun gevşetilebileceğine dair daha önce bazı sinyaller veren Koca, bu sinyalleri bugün attığı bir tweet ile destekledi. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak;

'' Yarın saat 18.00'de bir açıklama ile huzurlarınızda olacağım. Bu açıklamanın, bir süredir beklenen açıklama olacağına inanıyorum '' ifadelerini kullandı. Beklenen açıklamayı yapacağını söyleyen Koca'nın bu ifadesi, maske zorunluluğunun kaldırılacağı şeklinde yorumlandı. 

faghrettin koca

Artık maskeden sıkılan ve takmak istemeyen birçok vatandaş bu gelişmeyi olumlu karşılarken, bazı vatandaşlar ise hastalık riskinin devam etmesi ve vaka sayılarının fazla olması nedeniyle maskesini çıkarmak istemiyor. 

Şimdi gözler Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yarın yapacağı açıklamada. Bu açıklamanın ardından maske zorunluluğunun kaldırılması muhtemel görünüyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@