Sağlık Bakanlığı Zimmet Sorgulama ve Zimmete Düşme Ne Demektir, Nasıl Yapılır?

Zimmet sorgulama terimleri günümüzde Sağlık Bakanlığı atamalarında daha çok kullanılmakta olan bir kavramı ifade ediyor.

Önemli Başlıklar 26.11.2019 - 09:29 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Zimmet sorgulama terimleri günümüzde Sağlık Bakanlığı atamalarında daha çok kullanılmakta olan bir kavramı ifade ediyor. Bu haberimizde sizler için Zimmet Sorgulama ve Zimmete Düşme gibi terimleri detaylı olarak el alacağız.

Resmi dilde Sağlık Bakanlığı bünyesindeki atamalarda ‘’Zimmet Sorgulama’’ denildiği zaman bahse konu çalışanın hangi birime atamasının yapıldığı yani çalışanın zimmetlendiği birim ya da çalışana hangi birimin işlerinin zimmetlendiği kast edilmektedir.Kelime Anlamı İle Zimmet SözcüğüZimmet kelime anlamıyla herhangi bir şirkete ait borç miktarının bütünü ya da herhangi bir kurum ya da kuruluşta görev yapan personele verilen para ya da eşya demektir. Zimmet karşılığı olarak kişiye verilen para ya da eşya, ilgili çalışanın imzası karşılığında resmi bir belge ile kayıt altına alınır.Zimmet Sorgulama TanımıZimmet sorgulama denildiği zaman ise kast edilen yukarıda verilen zimmet sözcüğünün kelime anlamından oldukça farklıdır. Zimmet Sorgulama işlemi Sağlık Bakanlığı bünyesinde ataması yapılan kişilerin görev yerlerine ait bilgilere ulaşması anlamına gelir.Çekirdek Bilgi Yönetimi Sistemi ile Zimmet SorgulamaZimmet sorgulama işlemi ÇKS sistemi üzerinden yapılabiliyor. Çekirdek Bilgi Yönetim sistemi ile zimmet sorgulanması için sisteme kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılmalıdır. Daha sonra, sistemdeki yönlendirmeler uyarınca zimmet sorgulaması gerçekleştirilir.Sağlık Bakanlığı Üzerinden Zimmet SorgulamaSağlık Bakanlığı sitesinden de zimmet sorgulama yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı zimmet sorgulama sistemini devreye sokmasındaki amaç, kişilerin sorgulama işlemleri için şifre ya da kullanıcı adı bilgisi girmesine gerek olmadan da bilgilerine kolayca erişebilmesidir. Sağlık Bakanlığı üzerinden zimmet sorgulama işlemi yapılması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • İlk önce https://ckysweb.saglik.gov.tr/personelgorevyeri adresi üzerinden siteye giriş yapılır.

 • Ekranda açılan sayfada sorgulama yapmak isteyen kişi kendisine uygun seçenek üzerine tıklamalıdır.

 • Bu sayfada sorgulama yapılması için, sorgulama yapan kişinin TC vatandaşı olması önkoşulu vardır.

 • Daha sonra sorgulama yapmak isteyen kişi istenen iki bilgi girme işleminden birsini seçer ve zimmet kaydına ulaşır. Bu seçenekler şunlardır:

  • Eski nüfus cüzdanı bilgileri ile giriş yapılması,

  • Yeni nüfus cüzdanı bilgileri ile giriş yapılmasıdır.

Zimmet Kaydının Sisteme Düşmesi ve Zimmet SorgulamaZimmet sorgulama için öncelikle zimmet kaydının sisteme düşmesi gerekir. Zimmet kaydı bilgilerinin sistemde görünebilir olması için ilgili tebligat yayınlandıktan sonra 24 saat geçmelidir. Zimmet sorgulaması yapmak isteyen kişiler tebligattan sonra 1 gün bekleyip sorgulama yaptıkları takdirde, istedikleri bilgiye daha rahat ulaşırlar.Zimmet kaydının online olarak sistemde görünmesi, bilgilerin güncellendiği anlamına geldiği için sorgulama yapan kişi atandığı birimi sistemden kesin olarak öğrenebilir. Zimmet kaydı sisteme düştükten sonra, ilgili kişi görevine başlayabilir.Zimmet Sorgulama Sonrası Göreve Başlamak İçin Gereken BelgelerZimmet sorgulaması ile görev yerini öğrenen kişi Sağlık Bakanlığı tarafından istenen belgileri hazırlayarak işe başlayabilir. Sağlık Bakanlığının göreve başlayacak kişiden talep ettiği belgeler şunlardır:
 • Mal bildirim formu,

 • 6 Adet son 6 ay içinde çektirilmiş vesikalık fotoğraf,

 • İlgili kişinin askerlik durumunu bildiren evrak,

 • Göreve başlayacak kişinin adli sicil belgesi,

 • Göreve başlayacak kişiye ait sağlık raporu,

 • Ek belgelerdir.Mal Bildirim FormuMal bildirim formu internetten indirilebilir. Göreve başlayacak kişi mal bildirim formunu tükenmez kalem ile doldurarak teslim etmelidir. Bu form doldurulurken kırmızı tükenmez kalem kullanılmamalıdır.Form doldurulurken sicil numarası da istenmektedir. Sicil numarasını öğrenmenin en kolay yolu E-devlet sitesinden sorgulamaktır. E- devlet sitesinde sorgulama yapmak isteyen kişi kendi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapabilir.Zimmet sorgulama konusunda güncel ve resmi bilgiler bunlardır.Emlak365.com Özel İçerik


Gelişmelerden Haberdar Olun

@