Sağlık Bakanlığı'ndan Son Dakika Maymun Çiçeği Hastalığı Açıklaması: Türkiye'de Virüs Var Mı, Görüldü Mü?

Koronavirüs salgını sonrası dünya şimdi de Maymun Çiçeği Virüsü hastalığı krizi ile çalkalanıyor. Peki, Türkiye'de maymun çiçeği hastalığı var mı, belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır?

Gündem 22.05.2022 - 12:10 22.05.2022 - 12:26 Gülcan Özer

Tüm dünya maymun çiçeği virüsü alarmı verilirken Türkiye'de de ilk vakanın görüldüğü iddia edilmişti. Pandemi şoku ile sarsılan ve büyük yara alan dünya tam koronavirüs hastalığı bitti derken ortaya çıkan yeni virüs şoku ile büyük panik yaşamıştı. 

 Yaşanan korku ve panik dalgası her geçen gün hastalığın daha fazla ülkede görülmesi ile büyümeye devam ederken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık hastalığın Türkiye'de görüldüıü iddialarına resmi yanıt verdi. 

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN SON DAKİKA MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI AÇIKLAMASI!

"Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar, ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir. Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler, Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü kapsamında, diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulundu.

maymun çiçeği

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir."

maymun çiçek hastalığı

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR, MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR?

Hastalığın kaynağı kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlar olarak gösterilirken hastalık temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla, damlacık maruziyeti ile bulaştığı açıklandı. Hastalığın kendiliğinden geçmesi büyük bir rahatlama sağlarken ölümcül olmadığı belirtildi. Koronavirüs salgının bu kadar büyük panik yaratmasının nedeni özellikle de riskli gruplarda yüksek ölüm oranı olarak gösterilmişti.

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@