Seçimin Kaderi Onların Ellerinde! Son Yapılan Z Kuşağı Anket Sonuçları AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti Oy Oranı

2023 yılında yapılacak olan genel seçimlerde ilk kez oy kullanacak olan 18 - 22 yaş aralığındaki Z kuşağı olarak tanımlanan gençlere yönelik son anket sonuçları açıklandı.

Gündem 20.05.2022 - 20:00 20.05.2022 - 20:00 Gülcan Özer

Baskın erken seçim iddiaları gündemdeki yerini korumaya devam ederken ekonomide yaşanan son gelişmelerin ardından muhalefette erken seçim baskısı artmıştı. Türkiye tüm tartışmaların gölgesinde 2023 yılında yapılacak olan seçimlere doğru ilerlemeye devam ederken anket sonuçları da vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyordu. 

Konu hakkında bir araştırma sonucu da Yöneylem Araştırma Merkezi tarafından açıklandı. Türkiye'nin en büyük araştırma şirketlerinden biri olan Yöneylem tarafından 27 ilde 2 bin 400 kişi ile gerçekleştirilen anket çalışmasında "bugün seçim olsa kime oy verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlara göre istatistikler hesaplandı. 

MAYIS AYI ANKET SONUÇLARI 2022 AÇIKLANDI! Z KUŞAĞI KİME OY VERECEK?

Z kuşağı olarak adlandırılan ve 2023 yılında yapılacak olan seçimlerde ilk kez oy kullanacak olan 18 - 22 yaş aralığında yer alan kişilerle özel bir anket çalışması gerçekleştirilen Yöneylem Araştırma şirketi sonuçları açıkladı. Açıklanan sonuçlar kamuoyunda yine büyük yankı uyandırdı. İşte o sonuçlara göre partilerin oy oranları!

chp oy oranı

Yöneylem araştırmasında CHP birinci parti olarak çıktı ve oy oranı yüzde 36,9 olarak ölçüldü. 

ak parti oy oranı

İkinci parti ise yüzde 21,2 oy oranı ile AK Parti oldu. Kararsızların oyu yüzde 13 olarak hesaplanırken HDP ise yüzde 9 oy oranı ile 3. parti oldu. 

mhp oy oranı

MHP'nin oy oranı yüzde 5,1 olarak hesaplandı. 

iyi parti oy oranı

İYİ Parti ise Z Kuşağı anketinde yüzde 3,9 oy aldı. 

deva oy oranı

Yeni kurulan partiler arasında yer alan DEVA Partisi oy oranı yüzde 0,8 oldu. 

saadet oy oranı

Saadet partisi oy oranı ise yüzde 0,5 oldu. 

z kuşağı sonuçları

Oy kullanmayacağını belirten Z kuşağı katılımcılarının oranı ise yüzde 7,1 olarak hesaplandı. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@