Sedat Peker'in Youtube, Twitter Ve Instagram Sosyal Medya Hesaplarına Erişim Engeli Getirilmesi Kararı Alındı!

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in bir süredir sosyal medya hesapları üzerinden ortaya attığı iddialar büyük bir tartışma konusu oluyordu. Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildiği iddia edildi. İlgili erişim engeli kararı için Prof. Dr. Yaman Akdeniz açıklamalarda bulundu. 

GÜNDEM 25.06.2021 - 08:29 25.06.2021 - 08:29

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker sosyal medya üzerinden ortaya attığı iddialar ile bir süredir Türkiye'nin en çok konuşulan isimlerinden birisi oldu. Bu iddialar üzerine çokça tartışmalar yapılırken Sedat Peker hakkında yeni bir gelişme yaşandı. Bu gelişmeye göre Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildi. Uygulamaya sokulması beklenen erişim engeli kararı ile Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına Türkiye'den erişilemeyecek. 

SEDAT PEKER'İN SOSYAL MEDYA HESAPLARINA ERİŞİM ENGELİ KARARI

Siber haklar aktivisti ve akademisyen Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına getirilen erişim engeli getirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. Buna göre Sedat Peker'in Youtube, Twitter ve Instagram hesapları hakkında erişim engeli kararı alındı. Bu kararın alınmasın gerekçe olarak ise, “milli güvenlik ve kamu düzenin korunması” gösterildi. Yaman Akdeniz alınan erişim engeli kararının şimdilik uygulamaya konulmadığını da açıkladı. 

ERİŞİM ENGELİ NEDEN UYGULANMAYA BAŞLATILAMADI

Sosyal medya platformlarında Sedat Peker'in hesaplarına erişim engeli getirilmesi hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına erişim engeli getirildi ama bu karar henüz uygulamaya sokulmadı. Türkiye'de erişim sağlayıcılar 'https' protokolü ile çalışan bu sosyal medya platformlarını engelleyemiyorlar. Bu karar sadece bu sosyal medya platformları tarafından uygulanabilir. Aksi durumda engelleme yapılamaz.” dedi. 

Sedat Peker'in sosyal medya hesaplarına getirilen erişim engeli kararının nasıl uygulanabileceğini de açıklayan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, “Türkiye'de geçtiğimiz aylarda sosyal medya ile alakalı kanuni düzenleme yapılmıştı. Youtube, Twitter ve Instagram da bu kanuni düzenleme gereği Türkiye'de yasal temsilci bulundurma zorunluluğunu kabul etmişlerdi. Bu sosyal medya platformlarının ise dize getirildiği ifade edilmişti. Ancak Türkiye uygulama aşamasında yine bu platformlara sözünü geçiremiyor. Sedat Peker hakkında alınan erişim engeli kararının uygulanamaması bunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@