Şehirler Kapanıyor Mu? Kabine Toplantısının Gündemi Yeni Yasaklar ve Ek Tedbirler

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı için geri sayım başladı. Yeni normalleşme sürecinde vakaların artmasıyla birlikte oluşan son durum ve alınacak teni tedbirler kabine toplantısının gündemini oluşturacak. Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı öncesi son veriler.

Şehirler Kapanıyor Mu? Kabine Toplantısının Gündemi Yeni Yasaklar ve Ek Tedbirler

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 29 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilecek. İki haftalık aranın ardından illere sağlanan normalleşme olanaklarında yeni kabine toplantısı ile birlikte kısıtlamalara gidilmesi bekleniyor. Peki masada olan kısıtlama kararları neler? Hangi şehirlere ek tedbirler gelecek? Sokağa çıkma yasakları ve diğer ek önlemler neler olacak? İşte kabine toplantısı öncesi son başlıklar.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISINDAN YENİ YASAKLAR ÇIKABİLİR

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının esas gündem maddesi koronavirüs salgını ve vakalar olacak. Zira son günlerde bazı illerde salgının artış hızı korkutan seviyelere ulaştı. Ülke genelinde de vaka oranlarının yeniden çok yükselmesi yeni tedbirleri gündeme getirdi. Normalleşme sürecinin ilk başladığı dönemde risk durumuna göre Türkiye geneli sarı ve turuncu renkte olan şehirlerin çoğu en riskli görünüm grubu olan kırmızıya döndü.

Son Bilim Kurulu Toplantısı Verileri Kabine Toplantısı Masasında Olacak

Bilim Kurulu son olarak 25 Mart tarihinde bir toplantı gerçekleştirdi. Vaka sayılarında yaşanan artış hızının ele alındığı son toplantıya dair veriler Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında konuşulacak.

Şehirler Kapanıyor Mu? Kabine Toplantısının Gündemi Yeni Yasaklar ve Ek Tedbirler - Resim 1

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 2 HAFTA SÜRE VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan normalleşme sürecinin başladığı ilk tarih olarak 1 Mart'tan sonraki kabine toplantısında vaka sayılarına dair açıklamalarda bulunmuştu. 15 mart tarihinde gerçekleştirilen kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşmenin ilk iki haftasında yaşanan artış olaylarına değinmişti.

Bu artışların normalleşmenin ilk heyecanıyla oluşan duruma bağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Mart'ta ki toplantıda ek önlem kararları alınmadığını ilan etmişti. Sürecin iki hafta daha izleneceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan mart ayı sonunda ki toplantıyı işaret etmiş ve sürecin o zaman bir kez daha değerlendirileceğini vurgulamıştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN VERDİĞİ SÜRE DOLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son kabine toplantısında verdiği süre doldu. Bu kapsamda risk haritasında oluşan son durumu inceleyecek olan kabine yeni yasak kararları alabilir. Özellikle önümüzdeki süreçte yeni kapanmaların olabileceği ifade ediliyor.

Tam Kapanma Olacak Mı?

Gündeme gelen son iddia ise Türkiye'nin 3 haftalık tam kapanma yaşayacağı yönünde. Ramazan ayına kadar bazı ek kısıtlamaların getirileceği bu iddiaların bir bölümü olurken Türkiye'nin Ramazan Ayının ilk 3 haftasında tam kapanmaya yaşayabileceği ifade edildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın lise sınavlarını Mayıs ayına ertelemesinin de bu planlama dahilinde yapıldığı öne sürüldü.