Seyahat İzin Belgesi Nereden, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir? E-devlet Seyahat İzin Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehirlerarası seyahat kısıtlamasının yeniden uygulanacağını duyurmasının ardından herkes Seyahat İzin Belgesi hakkında araştırma yapmaya başladı. Şehirlerarası seyahatlerde gerekli olan Seyahat İzin Belgesi nereden ve nasıl alınır?

Seyahat İzin Belgesi Nereden, Nasıl Alınır, Kimlere Verilir? E-devlet Seyahat İzin Belgesi Alma Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunarak alınan yeni koronavirüs tedbirlerini kamuoyuna duyurdu. Bu tedbirlerin ilan edilmesinin ardından en çok mera edilen konu ise şehirlerarası seyahat kısıtlamaları oldu. Bir şehirden bir başka şehre seyahat etmek isteyecek olan vatandaşlar hangi kurallara uymaları gerektiği kadar “Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?” sorusunu da merak etmeye başladılar.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLMALARI GERİ DÖNDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehirlerarası seyahat kısıtlamasının geri döneceğini duyurmuştu. Ancak detaylar daha sonra belli oldu. Uygulamaya sokulan şehirlerarası seyahat kısıtlaması geçtiğimiz yıl uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamasından çok farklı olacak. Öncelikle şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sokağa çıkma yasağı saatlerinde geçerli olacak. Bu saatler içerisinde vatandaşlar şehirler arasında özel araçları ile Seyahat İzin Belgeleri olmadan seyahat edemeyecekler. Toplu taşıma araçlarını kullanacak olan vatandaşlardan da Seyahat İzin Belgesi talep edilebilecek. Bu nedenle seyahat izin belgesi olmayan vatandaşların şehirlerarası seyahat kısıtlaması nedeniyle adli ve idari yaptırım ile karşı karşıya kalması mümkün olacak. Peki Seyahat İzin Belgesi nereden ve nasıl alınır?

SEYAHAT İZİN BELGESİ NEREDEN, NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi işlemleri e-devlet üzerinden yapılmaktadır. İçişleri Bakanlığı'nın belirlediği zorunlu haller başlığı ile ilan ettiği şartlara durumları uyan vatandaşlar TC kimlik numaraları ve kişiye özel şifreleri ile e-devlet sistemine giriş yaparlar. E-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı'nın hizmetleri arasında bulunan “e-Başvuru” kısmına giriş yapılır. Burada da “Seyahat İzin İşlemleri” hizmetine tıklanır. Ekrana açılan form doldurularak Seyahat İzin Belgesi başvurusu yapılır. Başvuruya kaymakamlıklar tarafından onay verilirse sorunsuz şekilde seyahat edilebilir.

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR?

-Ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlar
-Askerlik görevlerini yaptıktan sonra terhis edilen ve ikametlerine gitmek isteyenler
-ÖSYM tarafından ilan edilen sınavlara katılacak olanlar veya onlara refakat edecekler
-Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet alanlar
-Şu anda bulundukları şehre son 5 gün içerisinde gelenler ama kalacak yerleri olmadığı için asıl ikamet ettikleri yere seyahat etmek isteyenler
-Tedavi gördüğü hastaneden taburcu olup ikametlerine dönmek isteyenler, doktor raporu ile sevk olanlar, doktor randevusu bulunanlar
-Kendisinin veya eşinin birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak isteyenler ile cenaze nakil işlemine iştirak etmek isteyenler (Cenaze nakil işlemlerinde en fazla 8 kişiye kadar Seyahat İzin Belgesi verilebilmektedir.)