SGK Belge Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

SGK Belge sorgulaması için en çok tercih edilen yöntem çok hızlı sonuç alınabilmesi medeniyle internet üzerinden sorgulama yapılmasıdır.  Bunun yanı sıra SGK belge sorgulama için bilgi edinmek isteyen vatandaşlar şahsen SGK Müdürlüğü’ne giderek de sorgulama yapabilirler.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 18.02.2020 - 11:30 15.07.2021 - 00:10 SERHATMEDYA

SGK Belge sorgulaması için en çok tercih edilen yöntem çok hızlı sonuç alınabilmesi medeniyle internet üzerinden sorgulama yapılmasıdır.  Bunun yanı sıra SGK belge sorgulama için bilgi edinmek isteyen vatandaşlar şahsen SGK Müdürlüğü’ne giderek de sorgulama yapabilirler.

SGK Belge sorgulaması için en çok tercih edilen yöntem çok hızlı sonuç alınabilmesi medeniyle internet üzerinden sorgulama yapılmasıdır. Bunun yanı sıra SGK belge sorgulama için bilgi edinmek isteyen vatandaşlar şahsen SGK Müdürlüğü’ne giderek de sorgulama yapabilirler.SGK Belge Sorgulama İle Bilgi Edinilebilecek KurumlarSGK belge sorgulamasıyla hakkında bilgi alınabilecek kurumlar şunlardır:
 • SSK,

 • Emekli Sandığı,

 • BAĞKUR’dur.SGK Belge Sorgulama İle SGK Giriş TakibiSGK belge sorgulaması için genellikle vatandaşlar E-devlet üzerinden müracaatta bulunurlar.  E-devlet sitesi girmek için kullanılabilecek internet adresi  www.turkiye.gov.tr dir. Bu adres üzerinden açılan ana sayfada kimlik sorgulaması yapılır. Bu sorgulama için başvuru sahibinden istenen bilgiler TC Kimlik numarası ve e-Devlet şifresidir. Bu bilgiler yazılarak siteye giriş yapıldıktan sonra sayfadaki yönlendirmeler takip edilir ve SGK sitesine geçiş yapılır. Oluşturulan en son teknolojik yazılımlar sayesinde e-devlet ve SGK web sitesi entegre hizmet vermektedir.SGK resmi web sitesine giriş yapan kişiler. SGK’ da kendi iş hayatı geçmişleri ile ilgili bütün kayıtlara ulaşabiliyorlar.SGK Belge Sorgulama İle Ulaşılabilecek BilgilerSGK belge sorgulamasını genellikle çalışanlar, sigortalarının yatıp yatmadığını ya da kaç lira üzerinden yatırıldığı bilgisine erişmek için yapıyorlar. SGK belge sorgulama ile erişilebilecek en önemli bilgiler şunlardır:
 • Sorgulama yapan kişi kendisinin SGK’da kayıtlı bütün belgelerine ulaşabilir.  

 • Müracaatta bulunan kişi, SGK belgelerinin (dilekçe, şikayet vb. belgeler) hangi aşamada olduğunu takip edebilir.  

 • Başvuru sahibi ilgilendiği evrakların, yetkili kişiler tarafından incelenmeye alınıp alınmadığını takip edebilir. (Savunma dilekçeleri, emeklilik dilekçeleri vs.)

 • Sorgulama yapan kişinin adına açılmış herhangi bir dava var ise bu konu hakkında da bilgi edinilebilir.  

 • Sorgulama yapan kişi halen çalışıyor ise, emekliliğine kalan süre ve emeklilik hakkını elde etmesi için ödenmesi gereken prim gün sayısı hakkında bilgi edinebilir.  

 • SGK 4A,4B, 4C ile DYS işlemleri takip edilebilir. Bu sigorta kollarına bağlı hizmet dökümü, maaş dökümü gibi belgelere ulaşılır.

 • Bu sistemde sorgulama yapıldığında, sorgulama yapılan konu ile ilgili en güncel bilgilere ulaşılır.E Devlet Şifresi Hakkında BilgilerE Devlet şifresi SGK belge sorgulama ya da farklı işlemler için e-devlet sitesine girişte sorulan  bir bilgidir. E-devlet şifresi almak isteyen kişi yanında nüfus cüzdanı ile birlikte, tercih ettiği herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi talebinde bulunmalıdır. Daha sonra başvuru yapılan PTT şubesine 2 TL ödeme yapılır ve e-devlet şifresi alınır. E-devlet şifresi daha önce alınmış ve kaybedilmiş ise e-devlet sitesi giriş sayfası üzerinden yeniden oluşturulabilir.E-devlet şifresi ile şifre sahibi kişinin devlet kurumlarında kayıtlı bilgilerinin tamamı öğrenilebilir. Bu nedenle e-devlet şifresinin 3. Kişilerle paylaşılması son derece sakıncalıdır. Bu bilgiler kötü niyetli kişiler tarafından kişinin aleyhine kullanılabilir.SGK Belge Sorgulama veSGK Dosya Bilgileri SorgulamaSGK dosya bilgilerinin sorgulanması da SGK belge sorgulanması gibi e-devletten yapılır. Bu yöntemle kolayca ulaşılabilecek bilgiler şunlardır:   
 • Sorgulama yapan kişinin aylık kazanç bilgisi,

 • Sorgulama yapan kişiye ait prim borcu sorgulaması,

 • Sorgulama yapan kişiye ait ödenen prim gün sayısı toplamı

 • Sorgulama yapan kişinin ait aylık prim ödeme bilgileri,

 • Sorgulama yapan kişinin sigorta bilgileri,

 • Sorgulama yapan kişinin işe giriş ve işten ayrılış tarihleri,

 • Sorgulama yapan kişiye ait emeklilik bilgileridir.SGK belge sorgulama yapılarak bu yazıda bildirilen bütün bilgilere ulaşılabilir. SSK, BAĞKUR ya da Emekli sandığı çalışanları iş hayatları ile ilgili detaylı evraklara ve bilgilere bu basamakları izleyerek ulaşabilirler.


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@