SGK Emeklilik Tahsis Talep Formu Nasıl Doldurulur?

Malulen emeklilik başvurusunda istenen belgelerden olan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doğru bir şekilde doldurulmazsa şayet, başvuru iptal olabiliyor. Bu bağlamda ise formun doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Gündem 03.06.2019 - 14:28 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Malulen emeklilik başvurusunda istenen belgelerden olan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi doğru bir şekilde doldurulmazsa şayet, başvuru iptal olabiliyor. Bu bağlamda ise formun doğru bir şekilde doldurulması gerekiyor.

Formda hangi alana ne yazılması gerektiği aşağıda sıralanmıştır. Adımları izleyip, formu dikkatli bir şekilde doldurunuz.Formu dolduran kişi, sigortalıysa, sadece sigortalı bölümünü, dolduran kişi hak sahibiyse sigortalı bölümüne vefat eden kişinin bilgilerini, hak sahibi bölümüne ise kendi bilgilerini yazmalıdır. Bu noktada, hak sahibiyseniz 2 bölümü de doldurmalısınız.1- TC Kimlik Numarası Alanı: Buraya 11 haneli kimlik numarası yazılmalıdır.2- Adı ve Soyadı: Bu kısma isim ve soyisim girilmelidir.3-Sigorta Sicil Numarası/Bağ-Kur Numarası/Tahsis Numarası: Emekliliğiniz SSK kapsamındaysa 4/a SSK numaranızı, emekliliğiniz Bağ-Kur kapsamındaysa, 4/b bağkur numaranızı yazmanız gerekiyor. Hak sahibiyseniz de sigortalı bölümüne yazmalısınız. Hak sahibi bölümünü boş bırakabilirsiniz.4-Tahsis Talep Çeşidi: Sigortalı bir şekilde emekli aylığı başvurusu yapıyorsanız sigortalı bölümüne, “Yaşlılık Aylığı”, hak sahibi iseniz hak sahibi bölümüne “Ölüm Aylığı”, iş göremezlik geliri başvurusu yapıyorsanız sigortalı kısmına, “İş Kazası Geliri”, malulen emeklilik başvurusu için de sigortalı kısmına, “Malulen Emeklilik” yazmanız gerekiyor.5-Ölüm Tarihi: Bu kısım hak sahibi başvurusu yapanları ilgilendiriyor. Hak sahibi iseniz hak sahibi kısmına, vefat eden kişinin ölüm tarihini yazmalısınız.6-Ödemelerin Yapılacağı Banka veya PTT Şubesi: Bu alana, maaşın yatırılmasını istediğiniz bankayı ya da PTT Şubesi’ni yazmalısınız. Sigortalı iseniz sigortalı kısmına, hak sahibi iseniz hak sahibi kısmına yazabilirsiniz.7-Sigortalıya Yakınlığı: Emekli aylığına başvuran kişi kendisi ise, sigortalı kısmına “Kendisi”, hak sahibi ise hak sahibi bölümüne, yakınlık derecesini yazmalıdır. Örnek: “Annesi”, “Oğlu” gibi.8-Ölüm/Tahsis Talep Tarihinde Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Var mı?:  Sigortalı bir şekilde başvuruyorsanız ve sizin güvenceniz altında birileri varsa, misal karınız, çocuğunuz, anneniz, babanız gibi bu kısma “Evet” yazmalısınız. Güvenceniz altında birileri olduğu için, maaşınız artacaktır. Hak sahibi iseniz bir şey yazmanıza gerek yoktur.

9-Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler İçin Sağlık Yardım Talebi Var mı?: Sigortalıysanız ve güvenceniz altında birileri varsa az önceki bölümde de olduğu gibi “Evet” yazmalısınız. Hak sahibi olarak başvuruyorsanız boş bırakmalısınız.10-Ölüm veya Malul Kalmasında Üçüncü Kişilerin Kastı Var mı?: Hak sahibiyseniz, emekli aylığını almak istediğiniz kişinin ölümünde, başka kişilerin parmağı varsa “Evet”, sigortalıysanız sizin çalışamaz olmanız da başka kişilerin hatası varsa “Evet” yazmalısınız. “Evet“ yazarsanız aylığın bir kısmı hatalı olan kişi ya da kişilerden alınacaktır.  Hiçbiri yoksa boş bırakın.11-Her Türlü Kazanç ve İrattan Elde Edilen Geliri Asgari Ücretin Net Tutarından Az mı?: Bu alan, başvuru, çocuğunun aylığını almak isteyen anne veya  baba tarafından yapılıyorsa doldurulmalıdır. Net ortalama geliriniz, asgari ücretten az ise aylık çocuğunuzun aylığını alabiliyorsunuz. Az ise “Evet” yazınız.12-SSK 4/1-(a): Almak istediğiniz aylık haricinde 4/a SSK bünyesinde bir aylığınız varsa doldurunuz.13-Bağ-Kur 4/1-(b): Müracaat ettiğiniz aylık haricinde, Bağ-Kur aylığınız varsa doldurunuz.14-T.C. Emekli Sandığı 4/1-(c): Bağlanmasını istediğiniz aylık dışında, 4/c Emekli Sandığı aylığınız varsa belirtiniz.15-Diğer Sandıklar: Başka sandıklardan aylığınız varsa doldurunuz.16-Yabancı Ülkelerde Geçen Hizmetler: Türkiye dışında başka bir ülkede sigortalı olarak çalıştıysanız doldurunuz.Kaynak: www.emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@