SGK Hasta Bezi Yardımı Ödemesi Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır? (İstenilen Belgeler)

​​​​​​​SGK hasta bezi yardımı yaparak yataktan kalkamayacak durumda olan hastalara destek oluyor. Bu yardımı yaparken SGK hasta bezinin tamamını ödüyor. Raporda yazılı tutarın tamamı devlet tarafından karşılanır. SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemleri ile ilgili en detaylı bilgiler haberimizdedir.

ÖNEMLİ BAŞLIKLAR 14.01.2020 - 15:29 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

​​​​​​​SGK hasta bezi yardımı yaparak yataktan kalkamayacak durumda olan hastalara destek oluyor. Bu yardımı yaparken SGK hasta bezinin tamamını ödüyor. Raporda yazılı tutarın tamamı devlet tarafından karşılanır. SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemleri ile ilgili en detaylı bilgiler haberimizdedir.

SGK hasta bezi yardımı yaparak yataktan kalkamayacak durumda olan hastalara destek oluyor. Bu yardımı yaparken SGK hasta bezinin tamamını ödüyor. Raporda yazılı tutarın tamamı devlet tarafından karşılanır. Yani raporda yazılan bez parasının bir kısmına destek olup kalanını hasta ailesinin ödemesini beklenmez. Bu nedenle zaman zaman hasta ya da hasta yakınları bez ödemesinin yapılıp yapılmadığını kontrol etme ihtiyacı duymaktadır.SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemi e-devlet sitesi üzerinden yapılabilir.E-devlet Üzerinden SGK Hasta Bezi Ödeme SorgulamaHasta bezi ödemesinin ilgili hesaba yatıp yatmadığı internet yoluyla sorgulanabiliyor. SGK hasta bezi ödemesi sorgulama için e-devlet üzerinden takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet ana sayfasına ulaşılır.

 • E-devlet ana sayfası üzerinden sorgulama yapmak isteyen kişi kendi TC kimlik numarasını ve E-Devlet şifresi girişini yapar.

 • Daha sonra siteden ‘’E-Hizmetler ‘’ bölümü seçilir.

 • ‘’E-Hizmetler’’ başlığı altından ‘’Kurumlar’’ yazısına tıklanır.

 • ‘’Kurumlar’’ menüsü altından da ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısı üzerine tıklanır.

 • En son aşamada ‘’Tedavi Bilgileri Sorgulama’’ basamağı seçilir.

 • Ekranda açılan sayfada  SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemine ait bilgilerinin tamamı görüntülenir.SGK Hasta Bezi Ödeme Sorgulama İçin E-Devlet Şifresi AlınmasıE-devlet şifresi SGK hasta bezi ödeme sorgulaması için gereklidir. Bu şifrenin alınması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:
 • Başvuru sahibi PTT şubesine giderek müracaatta bulunmalıdır. Hiç kimse bir başkası adına e-devlet şifresi alamayacağı için, e-devlet şifresi almak isteyen herkes kendi adına şahsen başvuru yapmalıdır.

 • Başvuru sırasında e-devlet şifresi almak isteyen vatandaşın yanında nüfus cüzdanı bulunmalıdır. Kimlik doğrulama için nüfus cüzdanı istenmektedir.

 • Kimlik doğrulama işleminden sonra 2 TL ödeme karşılığında e-devlet şifresi alınır.SGK Hasta Bezi Müracaatında İstenen BelgelerSGK Hasta bezi başvurusunda istenenler şunlardır:
 • Uzman doktor tarafından konulan teşhisi yazılı olduğu hasta bezi raporu,

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı fotokopisi,

 • Son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf,

 • Doktorun yazmış olduğu reçete, (Reçetede alınacak hasta bezi miktarı yazılmış olmalıdır. Örneğin 1 aylık 120 adet ya da 2 aylık 240 adet gibi)

 • Hasta bezi başvuru evrakı,

 • Bez almak isteyen hastaya ait engelli raporu gereklidir.SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama ve Ödenen TutarıHasta bezi maliyeti, hasta ya da  hasta aileleri tarafından sorgulanabilmektedir. Hasta bakımında önemli bir maliyet kalemi olan hasta bezi için, SGK ödemede bulunuyor. SGK hasta bezi ödemesi yaparken, hastanın günde ortalama 4 adet bez kullanacağını düşünerek hesaplama yapmaktadır. Bu hesaba göre de aylık 120 adet, 2 aylık ise 240 adet bez parası ödenmektedir.Bu rakamların uzman doktor tarafından yazılan raporda ve reçetede bildirilmesi gerekir. Normalden sapma olduğunda ve hastanın daha fazla bez kullanması gereken hallerde aradaki fark SGK tarafından karşılanmaz. Hasta ya da hasta ailesinin bu farkı kendi bütçesinden ödemesi gerekir.Hastanın Hastaneye Gidemediği Hallerde SGK Hasta Bezi Ödemesi SorgulamaHasta rapor yazdırmak için hastaneye gidemeyecek durumda olabilir. Böyle durumlar için SGK tarafından bir kolaylık sağlanmıştır. Bu tip bir durum için 444 38 33 numaralı hattan müşteri hizmetleri aranabilir. Aranan müşteri hizmetleri numarası üzerinden yardım talep edildiğinde doktor muayenesi hastanın evinde yapılabilir ve rapor evden alınabilir.Bütün bu işlemler için hastanın ya da hasta yakınlarının ilave bir ücret ödemeleri gerekmez.SGK hasta bezi ödemesi sorgulama işlemi hakkında önemli noktalar bunlardır


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@