SGK'dan Milyonların Emekliliğini Etkileyecek Karar! Erken Emeklilik için Başlangıç Olacak

Çalışma Bakanlığı staj konusunda adım atmaya hazırlanıyor. Stajların daha cazip hale gelmesini amaçlayan SGK staj başlangıcını ilk işe giriş tarihi olarak kabul etmeye hazırlanıyor.

Gündem 04.11.2021 - 11:59 04.11.2021 - 11:59 Mustafa KARAGÖZ

Milyonlarca vatandaşın emeklilik yaşının hesaplanmasında yeni dönem değişikliği olabileceği iddia edildi. Sabah'ta yer alan habere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan "Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" kapsamında staj konusunda yeni düzenlemeleri hayata geçirecek. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN STAJ HAMLESİ MİLYONLARCA KİŞİYE EMEKLİLİK FIRSATI

"Ulusal Genç İstihdam Stratejisi 2021-2023" programı üniversitelerin gençlerin istihdamının artırılmasını amaçlayan önemli bir projesi olarak görülüyor. Hem üniversiteli işsiz sayısının azaltılması hemde kurumların ihtiyaç duydukları personellere ulaşmasını kolaylaştıracak program teşvik paketleri içerecek.

Elde edilen bilgilere göre program kapsamında öğrenciler uzun dönem staj ve yarı zamanlı istihdam olanakları yakalayacaklar. Kısmi istihdam ve diğer çalışma şekillerine göre farklı imkanlar içermesi beklenen programda ayrıca staj için de önemli bir düzenleme yer alacak. Şuan ki uygulamada staj başlangıcı, ilk işe giriş tarihi olarak kabul edilmiyor.

Bunun en önemli nedeni staj yapanlara emeklilik primi yatırılmaması. Ancak yeni düzenleme bu alanda yenilik içerecek. Emeklilik yaş hesabında etkili olacak düzenleme staj başlangıcının işe başlangıç tarihi oılarak kabul edilecek. Sadece çalışmaya başlamadan eğitim döneminde yapılan staj borçlanma konusunda annelere ayrıcalık sağlayacak. 

STAJ KONUSUNDA KAPSAMLI DÜZENLEME GELİYOR

Yer alan haberde ayrıca söz konusu staj düzenlemesinin yükseköğrenim öğrencilerine sağlayacağı ek özellikler de bulunuyor. Bu kapsamda öğrencilere ilk olarak iş ortamlarında uygulamalı eğitim yapma imkanı sunulacak. Bunun dışında bazı alanlarda nitelikli staj olanakları oluşturulacaklar. Stajlar ile birlikte gençlerin istihdam tecrübesi kazanması sağlanacak ve kariyer planlamalarını şekillendirmeleri kolaylaştırılacak. 

Öğrencilerin teşvik edileceği mesleki eğitim programlarıyla; işletmede meslek öğrenilmesi amaçlanacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@