Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya gezinizde nerelere gidebilirsiniz? Ülkedeki doğal, tarihi ve turistik yerler hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya gezinizde nerelere gidebilirsiniz? Ülkedeki doğal, tarihi ve turistik yerler hakkında detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Slovenya’da gezilecek yerler, konumu itibariyle çeşitlilik gösterir. Slovenya, Güney Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin Avusturya, Hırvatistan, Adriyatik Denizi, Macaristan ve İtalya gibi zengin kültüre sahip ülkelerle sınırı bulunur. Bu komşuluk ilişkileri Slovenya’ya görülmesi gereken bir kültür mirası bırakmıştır.Slovenya, sahip olduğu doğal güzelliklerle de hayli meşhurdur. Hatta, ülkenin UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan pek çok eseri bulunmaktadır. Slovenya’nın toplamda 11 şehir ve 210 belediyesi bulunur. Bu şehirlerde çoğunlukla Slovence konuşulsa da, İtalyanca, Macarca, Almanca, Hırvatça ve Sırpça konuşan azınlıklar da vardır.Slovenya’da Gezilecek Tarihi YerlerSlovenya Gezi Rehberi - Resim 1Slovenya’da gezilecek tarihi yerler genel hatlarıyla barok üslubuyla inşa edilmiş yerlerdir. Sahip olduğu köklü kültürü eserlerine başarılı bir şekilde yansıtan Slovenya’ya, bu tarihe şahitlik etmek isteyen binlerce turist gelmektedir. Bu tarihi yerlerin başında da Predjama Kalesi ve Ljubljana Katedrali gelir.Ljubljana KatedraliLjubljana Katedrali, aynı zamanda Slovenya halkı tarafından Aziz Nicholas Kilisesi olarak da bilinir. Katedral, Slovenya’nın başkenti olan Ljubljana kentinde yer almaktadır. Aslen Gotik üslupla yapımına başlanan katedral, 18. Yüzyılın başlarından itibaren Barok bir görünüme kavuşturulmuştur.Katedralin yer aldığı Cyril ve Methodius Meydanı’nda aynı zamanda Yeşil kubbeli ve ikiz kuleleriyle yakındaki Ljubljana Merkez Pazarı ve Belediye Binası da bulunur. Ancak meydanın en dikkat çeken ve şehrin simgesi haline gelen yapısı Ljubljana Katedrali’dir.Predjama KalesiPredjama Kalesi, konum olarak Postojna Mağarısı’nın yakınında yer alır. Kale, Guinnes Rekorlar Kitabı’nda da yer alıyor. Yer alma nedeni “Dünya’nın en büyük mağara kalesi” olması.

İşte bu sıfatla Predjama Kalesi, her yıl Slovenya’ya binlerce turist ağırlıyor. Kale, 800 yıl önce yapılmış ve tüm bu süre boyunca Slovenya’nın tarihine şahit olmuştur.Kale, Orta Çağ’da savaşlardan sıkılan halkın, güvenli bir sığınak arayışıyla ortaya çıkmıştır. Ancak ortaya çıkan kale o kadar sağlam ve gösterişli olmuş ki, Predjama Kalesi 800 yıl boyunca Slovenya’nın simgesi olmaya devam etmiş.

Sığınak amacıyla yapılmış olsa da kale bugün, yalnızca turistik gezilere ev sahipliği yapmak için kullanılıyor.Slovenya’da Gezilecek Modern MekânlarSlovenya Gezi Rehberi - Resim 3Slovenya’nın tarihi yerleri, gezilecek modern ve çağdaş mekânlarla birleşince ortaya seyahat rotanıza eklemek isteyeceğiniz keyifli bir ülke çıkıyor. Bu nedenle bir kere Slovenya’ya gelmeye karar verdiyseniz, sadece tarihi yerleri gezip dönmek yerine az sonra bahsedeceğimiz Slovenya’da gezilecek modern mekânlara da uğramayı unutmayın.LjubljanicaLjubljanica, Slovenya’nın Ljubljanica Havzasının güneyinde bulunan bir nehirdir. Ljubljana kenti de, aslında Ljubljnica nehri ve onu besleyen diğer küçük nehirlerden oluşmuştur. Bu nedenle ortaya çıkan görüntü, son derece görkemli ve güzeldir.Ljubljanica Nehri yaklaşık 10 kilometre uzunluğundadır. En büyük kaynağını Mali Graben Kanalı oluşturur. Nehir, küçük Ljubljanice ve büyük Ljubljanica olmak üzere iki bölümden oluşur.Preseren MeydanıPreseren Meydanı, Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da bulunan büyük bir meydandır. 2007 yılında yenilenen meydan, yapıldığı günden itibaren, festivallere, konserlere, müzik, bale, opera aktivitelerine ev sahipliği yapmaktadır. Zaman zaman Preseren Meydanı’nda spor müsabakaları ve bazı siyasi toplantılar da yapılabilmektedir.Meydan Kale tepesinin eteklerinden, şehrin belediye binasına ve şehrin sembolik kapısından geçerek Stritar Caddesi’ne bağlanmaktadır.Meydan, bugünkü konumuna 17. Yüzyılda kavuşmuştur. 19. Yüzyılda yapılan değişikliklerle kavşak revize edilmiştir. Çekirdek bir şehir merkezi haline gelen Preseren Meydanı, Slovenya’ya yolu düşen herkes tarafından uğranması gereken bir yer olmuştur. Alışveriş yapmak isteyen, dükkan gezip yemek yemek isteyen yerli halk ve turistler tarafından en uğrak yer seçilmiştir.Slovenya'daki Doğal GüzelliklerSlovenya Gezi Rehberi - Resim 5Slovenya, coğrafi konumu nedeniyle birbirinden iddialı doğal güzellik barındırır. Slovenya’nın başkenti Ljubljana’nın, nehirlerle çevrili olması bunun en belirgin örneğidir. Slovenya’nın her köşesi, tarihi dokusuyla yoğrulmuş doğal güzellikler içerir.Bu nedenle Slovenya’da gezilecek doğal güzellik bulmak son derece kolaydır. Bu doğal güzelliklerden en bilinenleri Triglav Ulusal Parkı ve Triglav’dır.Triglav Ulusal ParkıTriglav Ulusal Parkı, Slovenya’da bulunan bir milli parktır. Konum olarak Alpin Masifinin güneydoğusunda yer alır. Tarihi 1981 yılına dayanır. 1981 yılında kurulan park, kurulduğu günden itibaren modern dokusuyla halka açılmıştır.Parkın yapılış amacı temelde Triglav Gölleri Vadisi’ni korumaktır. Ancak zaman içince bu başka amaçlar da eklenmiş ve bugünkü haliyle Slovenya halkına hizmet verecek hale getirilmiştir.

Konumu ve iklimi sayesinde Triglav Ulusal Parkı, bünyesinde pek çok bitki çeşitliliği ve hayvan türü bulundurur. Bu yüzden, Slovenya bitkisel dokusunu yakından görmek ve hayvan çeşitliliğini tanımak isteyen turistler için görülmesi gereken bir yer halini alır.Triglav DağıTriglav Dağı, Slovenya’nın en yüksek dağı olma özelliği taşır. Bu nedenle bölge halkı tarafından sıkça ziyaret edilir. Aynı zamanda Jülyen Alplerinin en yüksek zirvesini de barındırır.

Triglav Dağı, taşıdığı özelliklerle Slovenya halkının sembolü haline gelmiştir. Triglav Ulusal Parkı’nın bulunduğu yerde bulunan Triglav Dağı, doğal güzellik ziyaret etmek isteyenler için ziyaret edilmek üzere gezginleri beklemektedir.Slovenya’nın Meşhur YemekleriSlovenya Gezi Rehberi - Resim 7Slovenya mutfağı, komşusu olduğu ülkelerden etkilenmiştir. Bu yüzden ülkenin en meşhur geleneksel yemekleri Avusturya, İtalya veya Macar etkisinde kalınarak ortaya çıkmış yemeklerdir. Örnek olarak elmalı turta, sosis şinitzel, risotto’dan etkilenilmiştir.PoticaPotica, Slovenya halkı tarafından çokça tüketilen, geleneksel bir tatlı çeşididir. Potica tatlısı, halk tarafından o kadar çok tüketilir ki, tüm özel günlerde ve kutlamalarda evlerde Potica yapılır. Çoğu merkezi restoran ve büfelerde de bu tatlının yapılıp satıldığı görülür.Potica, haşhaş tohum, elma, ceviz ve peynirden yapılmış harcın, hamur üzerine koyulup, üzerinin de cevizle kaplanmasıyla yapılan bir tatlıdır. Servis esnasında üzerine krema eklenirSlovenya halkı için kahve ve çay kültürü de büyük önem taşır. Her dükkanda bulabileceğiniz yerel kahve lezzetlerini Slovenya’nın her sokağındaki dükkanlarda bulabilirsiniz. Ayrıca Slovenya’nın en ünlü iki milli birası Lasko ve Union da Slovenya halkı tarafından sıkça tüketilir.Slovenya’ya Gidince Mutlaka Yapılacaklar
  • Slovenya ziyaretinizde yapmanız gereken birçok keyifli aktivite var. Bunlar, tarihi yapıları gezip, ünlü parkları ve bahçeleri dolaşmakla sınırlı değil tabi ki. Slovenya’ya gidince mutlaka yapılacaklar listesinin başında meşhur Slovakya festivallerine katılmak yer alıyor.

  • Slovenya Festivallerine Katılın

  • Slovenya Festivallerine katılmak, Slovenya insanını tanımak ve kültürünü yakından gözlemlemek isteyenler için çok büyük bir fırsat olabilir. Bu festivaller genellikle yaz aylarında yapılır. Ljubljana Festivali, bilinen en büyük Slovenya festivalidir. Festival yaklaşık 10 hafta kadar sürer. Bu festival kapsamında çeşitli dans, müzik ve opera gösterileri yapılır.Slovenya’daki Gezinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerSlovenya’daki gezinizde dikkat etmeniz gereken en önemli şey, gezinizden döndükten sonra size Slovenya gezinizi hatırlatacak birer hediyelik eşya almaktır.Slovenya gezileri sırasında en unutulan detay, ülkeyi hatırlatan bir hediye almaktır. Bu nedenle gezinize kısa bir alışveriş molası verdiğiniz zaman, Ljubljana’da bulunan Preseren Meydan’ında bulunan alışveriş dükkanlarından birine uğrayabilirsiniz. Birçok seçeneğin bulunduğu bu meydanda, kendiniz ve sevdikleriniz için Slovenya’ya özgü günlük gereçlerden alıp, ülkenize götürebilirsiniz.

Emlak365.com Özel İçerik