Şok İddia! Tarihi Haydarpaşa Garı Satılıyor Mu?

Tarihi Haydarpaşa Garı hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. İddialara göre Haydarpaşa Garı özelleştirme yöntemi ile kaldırılacak, bu alana farklı bir proje uygulanacak!

GÜNDEM 24.08.2019 - 13:30 15.07.2021 - 00:14 Emlak 365

Tarihi Haydarpaşa Garı hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. İddialara göre Haydarpaşa Garı özelleştirme yöntemi ile kaldırılacak, bu alana farklı bir proje uygulanacak!

Türkiye'nin en önemli tarihi değerlerinin başında yer alan ve İstanbul'un simgesi olarak kabul edilen Haydarpaşa Garı hakkında şok bir iddia ortaya atıldı. Haydarpaşa Garı Tarihe Karışacak! Sözcü Gazetesi yazarlarından Çiğdem Toker tarafından yapılan habere göre tarihi gar özelleştirme yöntemi ile yok edilecek. Toker "Ankara Tren Garı arazilerinden sonra Haydarpaşa Garı arazileri için de iktidara yakın sermayeye devir planının işaretleri göründü.Kadıköy Gazetesi'nde dün Erhan Demirtaş imzalı haber, iktidarın rant hırsının tarihi doku dinlemeden süreceğinin kanıtı. TCDD 1. Bölge Emlak Servis Müdürlüğü'nün talebiyle, İbrahimağa Mahallesi sınırları içindeki mülkiyeti TCDD'ye ait olan bazı taşınmazların Kültür Bakanlığı'na devri kabul edilmiş" denilerek Haydarpaşa Garı arazilerinin satılacağını iddia etti. Toker yazısında "5 No'lu Koruma Kurulu, 240 ada 16 parselde yer alan bazı yapıların ve açık alanların “Gençlik Sanat Etkinlik Alanı” olarak kullanılmasına olur vermiş, Haydarpaşa Garı ve Çevresi Kentsel Tarihi SİT alanı sınırlarında kalan altı adet parselin yıkılmasında sakınca bulunmadığına karar vermiş.Söz konusu alanda yer alan bazı lojmanların ise acilen boşaltılması istendi. Haydarpaşa Dayanışması'ndan Tugay Kartal söz konusu taşınmazların ileride özel şirketlere devredilebileceğini söylüyor.Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Esin Köymen 'Gelişmeler Haydarpaşa Garı ve çevresinin özelleştirilerek, gar fonksiyonunun kaldırılabileceğine işaret ediyor' dedi. Keşke yanılıyor olsak" diyerek söz konusu sürecin başladığını iddia etti.  Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@