Son Dakika: 600 Öğrencili Okul Kapatıldı! Yüz Yüze Eğitim Devam Edecek Mi, Okullar Kapanacak Mı?

Günlük koronavirüs vaka sayısı artışını sürdürürken yüz yüze eğitim yakından takip ediliyor. Okullar kapanacak mı 2021 son dakika?

Gündem 26.09.2021 - 09:30 26.09.2021 - 09:35 Gülcan Özer

Koronavirüs salgını aşılama çalışmalarına rağmen ne yazık ki artmaya devam ederken özellikle de okullarda ortaya çıkan vakalar veliler arasında endişe yaratıyor. Bazı veliler salgın endişesi ile çocuklarını okula göndermek istemezken bazı veliler ise okulların ne olursa olsun açık kalması gerektiğini savunuyor. 

Milli Eğitim Bakanı Özer konu hakkında yapmış olduğu önceki açıklamasında okulların ne olursa olsun açık tutmaya çalışacaklarını belirterek alınan kararla koronavirüs çıkan sınıflarda sadece öğrencinin karantinaya gireceğini ve testi pozitif çıkan öğretmenlerin eğitime devam edeceklerini  söylemişti. 

YÜZ YÜZE EĞİTİME CORONA ENGELİ! OKUL KAPATILDI

Kars'a bağlı olan Kağızman ilçesinde yer alan Anadolu İmam Hatip Lisesi yapılan koronavirüs testlerinde öğrenci ve öğretmenlerin testlerinin pozitif çıkması üzerine kapatıldı. Daha önce Bakan Özer yapmış olduğu açıklamasında bugüne kadar sadece bazı sınıfların kapatıldığını ve okul kapatma olayının yaşanmadığını söylemişti. 

Kars'ta yer alan 600 öğrencili okulun kapatılması bu anlamda bir ilk olmuş oldu. Yani yüz yüze eğitime geçilen 2021 - 2022 eğitim öğretim yılında ilk kez bir okul koronavirüs salgını nedeni ile eğitime kapatılmış oldu. Okulda pozitif testlerin artması üzerine Kağızman Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından alınan karar ile tüm öğrenci ve öğretmenlere test uygulandı. Öğrenci ve öğretmenlerin büyük bölümünün testinin pozitif çıkması üzerine uzaktan eğitime geçiş yapıldı.

yüz-yüze-eğitime-korona-engeli

OKULLAR KAPANACAK MI 2021 SON DAKİKA?

Pandemi döneminde çocuklarını okula gönderen velilerin yaşamış oldukları en büyük endişelerden biri de yüz yüze eğitime devam edilip edilemeyeceği oldu. Pek çok okuldan gelen karantina haberleri velileri endişeye sevk ederken bazı veliler güven sorunu yaşamalarına rağmen çocuklarına aşı yaptırmaya başladı. 

Konu hakkında açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB), 3. haftasına girilen yüz yüze eğitimde önlemlerin uygulanmasında sorunlar yaşandığını, bunun da önümüzdeki günlerde okullardaki vaka sayısın arttırabileceğini belirtti. 12 yaş ve üzerine aşı tanımlanmasına rağmen aşı yaptıran kişilerin sayılarının düşük kaldığını belirten TTB okulların açık kalmasını desteklediklerini ancak alınan önlemleri yetersiz bulduklarını dile getirdi. Okullarda vaka sayılarında artış uyarısı yapılarak önlemlerin arttırılması istendi.l

Gelişmelerden Haberdar Olun

@