Son Dakika! Beklenen Erken Emeklilik Müjdesi Geldi

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması hakkında çıkarılan yeni yönetmelik ile beraber prim borcundan dolayı emekli olamayan kişilerin önündeki engeli de kaldırmış oldu. 

Gündem 23.05.2018 - 11:51 15.07.2021 - 00:21 Serhat Karaman

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılması hakkında çıkarılan yeni yönetmelik ile beraber prim borcundan dolayı emekli olamayan kişilerin önündeki engeli de kaldırmış oldu. 

Erken Emeklilik Müjdesi Son Dakika 2018 Uzun süredir beklenen ve emekli olmak için umut ışığı arayan kişileri ilgilendiren erken emeklilik yasası son dakika gelişmesi olarak meclisten geçirilmişti. Geçirilen yeni yasa kapsamında prim borcu bulunduğu için emekli olamayan, sigortalılık süresi dolan Bağ-Kur'lu olan kişilere af getirilmesini kapsıyor. Yapılan değişiklik ile beraber dondurmuş oldukları sigorta sürelerini yeniden canlandıran kişiler emekli olma fırsatı yakalayacak.Bağ-Kur Prim Borcu Olanlara Müjde!Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan ve yürürlüğe giren yeni erken emeklilik yasası kapsamında emekli olmaya hak kazanan ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan Bağ-Kur'lulara bu borçlarını yapılandırarak emekli olma fırsatı tanınmış oldu.Üstelik Bağ-Kur prim borcu ödeme işlemlerini kolaylaştırmak için Ziraat Bankası Bağkur borç ödeme kredisi verecek. Bu kredi ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kıyaslandığında çok daha düşük kredi faiz oranları ile kullandırılacak. Yine kredinin geri ödemesi kişinin Bağkur emekli maaşı bağlandığı anda maaşından kesinti yapılarak tahsil edilecek. Yani emeklinin kredi borcunu ödemek için başka bir kaynağa ihtiyacı olmayacak.Bağkur Erken Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılacak?Yapılan yasal değişiklikten yararlanarak erken emekli olma hakkı kazanmak isteyen kişiler ilk olarak Bağkur erken emeklilik şartları 2018 için uygun olup olmadıklarını kontrol edecek. Aranılan şartları taşıyan kişiler erken emeklilik başvurusu için Temmuz ayı sonuna kadar başvurularını SGK üzerinden gerçekleştirecek.Yapılan başvurunun ardından SGK tarafından Bağkur prim borcu hesaplama işlemi gerçekleştirilerek prim tutarı belirlenerek yeniden yapılandırılacak. Bağkur prim borcu sildirme kapsamına giren Bağkur prim borcu gecikme faizi ve Bağkur prim borcu gecikme zammı alınmayacak. Kaynak: emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@