SON DAKİKA: Covid 19 Aşı Takvimi Açıklandı, 55 Yaş Üstü Aşı Tarihi Sağlık Bakanı Koca Tarafından Açıklandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı takvimi için son dakika açıklaması yaptı. Sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Bakan Koca aşılamada yeni safha duyurusu yaptı. 55 yaş ve üzeri için aşılama tarihi belli oldu. Aşı sırası kimde, hangi grupta, aşı takvimi değişti mi, kimler aşı olacak, 50 yaş üstü aşı sırası ne zaman gelir?

SON DAKİKA: Covid 19 Aşı Takvimi Açıklandı, 55 Yaş Üstü Aşı Tarihi Sağlık Bakanı Koca Tarafından Açıklandı

Koronavirüs salgını büyük bir hızla yayılmaya devam ederken can kaybının da artmaya başlaması ile beraber aşı sırası daha da önem kazandı. Hastalık kapma endişesi yaşayan vatandaşlar sıranın kendilerine gelmesini beklerken aşı randevusu alan çoğu kişinin aşı olmaya gitmediğinin ortaya çıkması da yeni bir tartışma başlatmıştı.

AŞI TAKVİMİ NİSAN 2021! SIRA 55 YAŞ VE ÜZERİNE GELDİ

Aşılamada öncelik belirli meslek gruplarına ve yaş gruplarına verilirken kademeli olarak aşı geldikçe diğer yaş gruplarına da aşılama yapılacağı duyuruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yapmış olduğu son dakika açıklaması ile bugün itibari ile 55 yaşından büyüklere aşılama sırasının geldiğini duyurdu.

Aşılama programında yeni bir safhaya geçtiklerini belirten Bakan Fahrettin Koca sırası gelen vatandaşları aşı olmaya davet ederek ''Bugün itibariyle aşılama programında yeni bir safhaya geçiyoruz. Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi. Sırası gelen vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyorum. Aşı programımız tedarik koşullarına bağlı olarak kararlılıkla sürecek" ifadelerini kullanarak 55 yaş ve üzerinde olan kişilerin koronavirüs aşısı olmaya başlayacağını duyurdu.

SON DAKİKA: Covid 19 Aşı Takvimi Açıklandı, 55 Yaş Üstü Aşı Tarihi Sağlık Bakanı Koca Tarafından Açıklandı - Resim 1

40 YAŞ VE 50 YAŞ ÜZERİ AŞILAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında gelen soruları yanıtlarken 40 yaş üzeri aşılama programı konusunda yöneltilen soru üzerine en geç Haziran ayı sonu itibari ile 40 yaş ve üzeri kişilerin aşılanmasına başlayacaklarını dile getirmişti.

Bugün yapılan açıklama ile 55 yaş ve üzeri aşılama takvimi başlarken sırası ile 50 yaş, 45 yaş ve sonrasında da 40 yaş üzeri vatandaşların aşılama işlemleri başlayacak. Bu yaş grubunda olan kişiler aşılama takvimi duyurusu sonrasında e nabız uygulaması üzerinden aşı randevusu alma işlemlerini gerçekleştirebilecekler.