Son Dakika: EYT İle İlgili İlk Resmi Açıklama Geldi, Çalışma Resmen Başladı!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT mağdurları için çalışmaların başladığı iddia edilmişti. Konu hakkında ilk resmi açıklama Çalışma Bakanı Bilgin'den yapıldı. EYT son dakika haberleri bugün, çıkacak mı?

Gündem 10.11.2021 - 15:40 10.11.2021 - 15:40 Gülcan Özer

Emeklilik şartları için prim gün sayısı ve hizmet süresi şartlarına yaş şartının da eklenmesi ile pek çok kişi mağdur olmuş, yaş şartına takılan binlerce kişi emekli olamamıştı. Mağdur olan kişiler Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT derneği çatısı altında örgütlenirken konu hakkında ilk kez umutlandıran bir açıklama geldi. 

2023 seçimlerine hazırlanan AK Parti tarafından yeni bir çalışma başlatıldığı haberi gündeme bomba gibi düşerken, EYT mağdurları son dakika gelişmesini yakından takip etmeye başlamıştı. Süreçte EYT hakkında son dakika gelişmesi bugün yaşandı. Konu hakkında ilk resmi açıklama en yetkili isimlerden biri olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. 

EYT RESMEN AÇIKLANDI: EYT ÇIKACAK MI, SON DURUM NE?

Ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile AK Parti'nin oy oranlarının düşüşe geçtiği iddia edilirken 2023 seçimlerine hazırlık olarak AK Parti tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar için özel çalışma başlatıldığı basına sızdırılmıştı. Konu hakkında ilk resmi açıklama ise konunun en yetkili isimleri arasında gösterilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yapıldı. 

eyt son dakika gelişmesi bugün

Bakan Bilgin yapmış olduğu açıklamasında "Yaş ve sair şu an tartışmıyoruz. Bu konular ayrıntılı çalışma sonunda açıklanacak. Tüm konular gündemimizde. Çalışma Bakanlığı bu konuları çalışıyor. Karar sürecine henüz gelmedi. Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla görüşülecek" diyerek 50 yaşa emeklilik sorusuna yanıt verdi. 

eyt çıkacak mı

BUGÜN EYT ÇIKARSA KİMLER HEMEN EMEKLİ OLACAK, EYT KİMLERİ KAPSIYOR?

Kesin rakam bilinmemekle beraber emekli olmak için yaş şartına takılan kişilerin sayısının 5 milyon olduğu tahmin edilirken resmi olarak EYT, emekli olmak için prim gün sayısı ve hizmet süresi şartlarını yerine getirmesine rağmen yaş engeline takılan ilk işe giriş tarihi 1999 ve öncesi olan kişileri kapsıyor. 

1999 senesinde yapılan kanuni düzenleme ile kişinin edinilmiş hakkını kaybedemeyeceğini savunan EYT mağdurları bu nedenle düzenlemenin 1999 senesinden sonrasını yani ilk işe giriş tarihi 2000 yılı ve sonrasında olanları kapsaması gerektiğini savunuyorlar. EYT'de çalışmaların başladığı resmen açıklanırken hemen emeklilik yerine emeklilik yaşının 2-3 sene öne çekilmesi formülünün masada olabileceği de belirtiliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@