Son Dakika! İçişleri Bakanlığı'ndan 81 Şehre Tedbir ve Yasak Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 şehrin valiliğine koronavirüs yasaklarına dair yazı gönderdi. Bakanlık tarafından gönderilen yazıda yeni dönemde uygulanacak kurallara ve tedbirlere ilişkin hatırlatmalar yer aldı.

Gündem 30.03.2021 - 00:34 30.03.2021 - 00:34 Serhat Karaman
Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında alınan kararlar sonrasında İçişleri Bakanlığı il valiliklerine yeni bir genelge gönderdi. Genelgede, Mart ayının kalan birkaç günü ile Nisan ayı döneminde Ramazan Ayı sürecinde uyulacak kurallara ilişkin uyarılar yer aldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN 81 İL VALİLİĞİNE 'TEDBİRLERİN GÖZDEN GEÇİRİLMEDİ' KONULU GENELGE

Haftasonu ve akşamları sokağa çıkma yasağı uygulanması noktasında yeni kararların alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı tüm il valiliklerine "Tedbirlerin Gözden Geçirilmesi" konulu genelgeyi gönderdi. Genelgede düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli illerin durumlarına dair uygulanacak kurallar yer aldı.

Mavi Grupta Yer Alan İller - 1 İl

* Şırnak

Sarı Grupta Yer Alan İller - 10 İl

* Batman, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Uşak, Van

Turuncu Grupta Yer Alan İller - 12 İl

Adana, Afyonkarahisar, Ağrı, Bingöl, Burdur, Denizli, Hatay, Kahramanmaraş, Kars, Kırşehir, Manisa, Tunceli.

Kırmızı Grupta Yer alan İller - 58 İl

* Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırklareli, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Yalova, Yozgat, Zonguldak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI YENİDEN DÜZENLENDİ

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgede sokağa çıkma yasaklarına dair kurallar tek tek aktarıldı. Valiliklerin kurallara 30 Mart tarihinden itibaren uyacak ve herhangi bir aksaklığa mahal vermeyecek. Bunun dışında alınan kararlara uymayanlara ise idari işlem uygulanacak.

VALİLİK GENELGESİNDE YER ALAN YENİ KURALLAR

* Tüm Türkiye'de hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Düşük ve Orta Risk Gruplarında Haftasonu Sokağa Çıkma Uygulaması

* Hafta sonlarında; Düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanacak.

Yüksek Risk Gruplarında Haftasonu Sokağa Çıkma Uygulaması

* Yüksek risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00'de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak.

Çok Yüksek Risk Gruplarında Haftasonu Sokağa Çıkma Uygulaması

* Cuma günü saat 21.00'de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak.

MARKET, MANAV, KASAPLAR AÇIK OLACAK

İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgesinde kırmızı renkte olan şehirlerde sokağa çıkma kısıtlaması olan Cumartesi ve Pazar günü market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve çiçekçiler 10.00-17.00 saatleri arasında açık olacağını ilan etti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@