Son Dakika Kabine Kararları Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İllere Yeni Yasak, Kısıtlama Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Son Dakika Kabine Kararları Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İllere Yeni Yasak, Kısıtlama Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplantının ardından ise alınan kararlara ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde;

KABİNE TOPLANTISI KARARLARI AÇIKLANDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine Toplantısının ardından yapmış olduğu konuşmasında reform paketleri, ekonomi başlıkları, salgın süreci, aşılama çalışmaları ve koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

YENİ REFORMLARI AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasının başında reform çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bundan önceki dönemde ilan edilen reformlara yenilerinin ekleneceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı.

"Türkiye'yi demokrasi ve ekonomi alanlarında dünyanın en iyi ülkeleri arasına sokmaya çıktığımız yolda 18 yılı geride bıraktık. Sağlıktan eğitime, adaletten güvenliğe, ticarete kadar hep bu mücadeleyi yürüttük. Cumhuriyet tarihinde yapılanları 5'e 10'a katlayarak bugüne getirdik. Son 7-8 yıldır ülkemizin önünden eksilmeyen siyasi ekonomik tuzaklar, büyük ve güçlü Türkiye'nin önemini tekrar tekrar bize göstermiştir."

Son Dakika Kabine Kararları Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İllere Yeni Yasak, Kısıtlama Açıklaması - Resim 1

Yeni Reform Paketleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında yeni reform paketlerinin açıklanacağını ifade ederek "Türkiye'yi eskiden olduğu gibi tekrar içine kapatarak, enerjisini boşa harcayamaya çalışan bir durum olduğu açıktır. Biz bu durumu hemen fark ettik. Bu senaryoda kullanılan tüm oyuncuları birer birer devre dışı bıraktık. Milletimizin taleplerine ve beklentilerine uygun olarak zaten yürütmekte olduğumuz çalışmaları kapsamları reform paketleriyle yeni programlar geliştirdik. Son dönemde yeni reform programlarıyla, milletimizin huzuruna çıkıyoruz. İnsan hakları eylem planını daha önce açıklamıştık. Geçtiğimiz cuma günü de ekonomideki reformu kamu ile paylaştık. Türkiye'nin istikrar mücadelesini istiklal ve istikbal mücadelesi gibi önemli görüyoruz" açıklamasında bulundu.

KORONAVİRÜS AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında salgın sürecine ilişkin detaylara yer verdi. Bu kapsamda sağlık çalışanlarına teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs salgınında yürütülen çalışmaları hatırlattı.

"Son bir astrın en büyük sağlık felaketi olan salgına karşı devletimizin tüm imkanlarını seferber ettik. Bilim Kurulumuzun değerlendirmeleri ışığında aldığımız kararları en hızlı ve en etkin şekilde hayata geçirdik. Salgın döneminde her alanda attığımız ilave adımlarla ülkemizin altyapısını daha da güçlendirdik."

Şehir Hastaneleri

Salgın sürecinde bazı ülkelerin sağlık sistemlerinde yaşanan sorunların Türkiye'de yaşanmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan sunulan hizmetlere dair "Salgın boyunca birçok ülkede görülen sıkıntıların hiçbirine Türkiye'de şahit olunmadı. Ülkemize kazandırdığımız şehir hastaneleri kritik rol üstlendiler. Yolu bir şekilde şehir hastanelerine düşen vatandaşlarımız, "İyi ki muhalefete rağmen bu hizmet yapılmış" diyor. Bu süreçte koronavirüs teşhisi yapılabilen laboratuvarlarımız 73'ten 461'e yükseldi. HES uygulamasını hayata geçirdik. Yurtlarımızda 122 bin insanımıza karantinada hizmet verdik." açıklamasında bulundu.

AŞILAMA ÇALIŞMALARINDA DÜNYADA İLK ÜLKELER ARASINDAYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin aşılama çalışmalarına ilişkin yaptığı konuşmasında ise dünyanın bir kaç ülkesinden birisi olduğunu duyurdu. "Dünyada aşı uygulamasını başlatan ilk ülkeler arasındayız. Bugün itibariyle 11 milyon 500 bine ulaştı. Aşılama sırasında dünyada 5. durumdayız. Çalışmaları süren yerli aşı hazır hale gelene kadar yurt dışından aşı tedariğini sürdüreceğiz."

Son Dakika Kabine Kararları Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İllere Yeni Yasak, Kısıtlama Açıklaması - Resim 2

KOROVİRÜS DESTEKLERİNİ TEK TEK AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının devamında son dönemlerde koronavirüs ile mücadele kapsamında hem vatandaşlara hem çalışanlara hemde işverenlere sağlanan destekler hakkında bilgiler verdi.

Madde Madde Koronavirüs Destekleri

* Yüz yüze eğitimi ise 15 Şubat'ta kademeli olarak başlattık.

* Ülkemizdeki tüm cep telefonu abonelerine aylık 8 gb da kadar EBA'ya ücretsiz erişim sağladık.

Kısa Çalışma Ödeneği

* Salgın döneminde kısa çalışma ödeneğinin kapsamını genişlettik, şartlarını kolaylaştırdık. Salgının seyrine göre peyder pey uzattığımız uygulamayı Mart sonunda bitiriyoruz.

Nakdi Ücret Desteği

* 2,5 milyon çalışanımıza 10 milyar liraya yakın nakdi ücret desteği ödedik. Normalleşme desteği ile 3.6 milyardan fazla prim mahsuplaşması yaşattık. Salgının başından itibaren verdiğimiz teşviklerin tutarı 80 milyarı buldu.

* #BizbizeyeterizTürkiyem kampanyasıyla 2 milyar lirayı aşkın yardım topladık ve bu yardımları ihtiyaç sahipleri ailelere taktim ettik.

* İş yeri kira olan esnaflarımıza, 3 ay süreyle büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde ise 500 lira desteğinde bulunuyoruz.

Kira Desteği

* Mücbir sebep hali ilan edilen 24 Mart 2020 den itibaren KDV ve prim ödemelerine 6 ay ileri ödeme sağladık.

* Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadelede için haksız değerlendirme kurulu oluşturduk. Bugüne kadar 32 milyon liraya yakın idari para cezası uygulandı.

Çiftçi Destekleri

* Bu yıl üreticilerimize yapacağımız tarımsal destek ise 24 milyar liradır.

* Su ürünleri yetiştiriciliği, mesire yerleri kira ödemeleri faizsiz olarak yine erteledik. %75'i hibe olmak üzere 100 bin tohumu çiftçimize ulaştırdık.

* Müzik sektöründeki 30 bin 700 başvuru sahibine, 4 ay boyunca ayda 1 bin lira olmak üzere 123 milyon lira destek sağladık.

* Turizm de 16 milyon ziyaretçiyle dünyada en az daralma yaşayan ülkelerden biri olduk.

* İş yurtlarındaki üretimi, kolonya, maske eldiven gibi ihtiyaç alanlarına yönlendirdik.

* Sokağa çıkması kısıtlanan tek başına yaşayan 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yardım için Vefa Sosyal Destek grupları kurduk.

Son Dakika Kabine Kararları Açıklandı! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İllere Yeni Yasak, Kısıtlama Açıklaması - Resim 3

YENİ NORMALLEŞME TEDBİRLERİ - İLLERİN RİSK GRUPLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu konuşmasında illerin risk gruplarına ilişkin de bilgiler verdi. Yeni normalleşme süreci kapsamında illerin kendi durumlarını kendilerinin belirleyeceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni dönemde yasakların olup olmayacağı hakkında bilgi verdi.

YENİ YASAKLAR VAR MI? CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasaklara dair "Vaka, ağır hasta ve vefat sayılarını belli bir rakamın altına düşürmemiz gerekiyor. Geçtiğimiz kabine toplantımızda şehirlerimizi vaka hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre sınıflandırmıştık. Yeni normalleşme tedbirlerini sizlerle paylaşırken şehirlerimizi tedbirlere uyma derecesine göre gelecekte hangi sınıflandırmada yer alacaklarına karar vereceğini söylemiştik.

Bugünkü kabine toplantımızda son 2 haftadaki gelişmelerin etrafında durduk. Aşılama yaygınlaştıkça salgınla mücadelenin daha etkin hale geldiğini görüyoruz. Tedbirlere özellikle uyulmasıyla süreci daha yakından takip edeceğiz. Şehirlerimizdeki durumu bir süre daha sürdürme kararını aldık. İnşallah bundan sonra daha bilinçli davranarak bu meselenin üstesinden geleceğiz." açıklamasında bulundu.