SON DAKİKA: Kiralarla İlgili Düzenleme Resmi Gazete'de Yayımlandı, Resmi Kira Artışı Zam Oranı Yüzde 25 Oldu!

Kira fiyatlarına düzenleme yapmak için hazırlanan ve kira artışı oranını yüzde 25 ile sınırlandıracak kanuni düzenleme Resmi Gazete'de yayımlandı!

Emlak Haberleri 11.06.2022 - 01:50 11.06.2022 - 01:51 Gülcan Özer

Kiralık ev fiyatlarında yaşanan yükselişi durdurmak amacı ile hükümet tarafından uygulanacak olan politikayı belirlemek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında üçlü toplantı düzenlenmişti. Kira toplantısı sonrasında ise yapılacak olan yasal düzenleme ile kira artış oranının yüzde 25 ile sınırlandırılacağı ilan edilmişti. 

Alınan karardan sonra meclis komisyonunda AK Parti tarafından verilen Avukatlık Kanunu ile Türk Borçlar Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine ek madde eklenmişti. Milyonlarca ev sahibi ile kiracı tarafından beklenen yasal düzenleme 11 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş oldu. 

KİRA FİYATLARINA YENİ DÜZENLEME: YASAL KİRA ARTIŞI ZAM ORANI SINIRI YÜZDE KAÇ OLDU?

Resmi Gazete'de yayımlanan karar kapsamında resmi kira artışı zam oranı sınırı değiştirilmiş oldu. Yapılan yasal düzenleme kapsamında konut kiralamalarında geçerli olmak üzere kira zam sınırı yüzde 25 olarak uygulanacak. Bu kanun teklifi yayımlandığı tarihte devam eden konut kira sözleşmeleri için resmi kira artışı zam oranı sınırı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yüzde 25 olarak belirlendi. 

AVUKATLIK KANUNU İLE TÜRK BORÇLAR KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

avukatlık kanunu 1

MADDE 4- 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 1- Konut kiraları bakımından bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih ilâ 1/7/2023 (bu tarih dâhil) tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde yirmi beşini geçmemek koşuluyla geçerlidir. Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki oniki aylık ortalamalara göre değişim oranının yüzde yirmi beşin altında kalması halinde değişim oranı geçerlidir. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanır. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersizdir. Bu fıkra hükmü, 344 üncü maddenin ikinci fıkrası uyarınca hâkim tarafından verilecek kararlar bakımından da uygulanır.”

MADDE 5- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Söz konusu yayımı tarihi itibari ile yani 11 Haziran 2022 tarihi itibari ile uygulamaya alınmış oldu. Böylelikle yasal kira artışı zam oranı bugünden itibaren konutlarda yüzde 25 ile sınırlandırılmış oldu. Ev sahipleri ve kiracılar bundan sonra enflasyon yüzde kaç çıkarsa çıksın en fazla yüzde 25 zam yapabilecek.

Kiralarla İlgili Düzenleme Kiralık Ev Fiyatlarını Nasıl Etkiler, Ev Kiraları Ucuzlayacak Mı?

Bakan Bozdağ Açıkladı: Yüzde 25 Zam Sınırı Devam Eden Kira Sözleşmelerini, İşyerlerini Kapsayacak Mı?

Kira kontratı yenileyecekler! Temmuz ayı yasal kira artış oranı hesabı 1000, 1500, 2000 2500 lira

Ev Kiralarında Zam Krizi! Enflasyonu Düşük Bulan Ev Sahibi 25'e Razı Olacak Mı? 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@