SON DAKİKA! Maliye Bakanlığı'ndan Elazığ ve Malatya'da 3 Ay Süreyle Mücbir Sebep İlanı

Hazine ve Maliye Bakanlığı yapmış olduğu son dakika açıklamasında, Elazığ'da yaşanan ve Malatya'da etkili olan depremin ardından vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle "mücbir sebep" hali ilan edildiğini duyurdu.

GÜNDEM 25.01.2020 - 17:30 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Hazine ve Maliye Bakanlığı yapmış olduğu son dakika açıklamasında, Elazığ'da yaşanan ve Malatya'da etkili olan depremin ardından vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle "mücbir sebep" hali ilan edildiğini duyurdu. Bakanlık kararının detayları.

Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetindeki deprem nedeniyle iki kentten mücbir sebep ilan edildi. Elazığı ve Malatya için yapılan bakanlık duyurusunda, 24 Ocak tarihinden itibaren  3 ay Vergi Usul Kanunu uyarınca mücbir sebep halinde olduğunun kabul edileceği belirtildi. MALİYE BAKANLIĞI'NDAN MÜCBİR SEBEP İLANIHazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan mücbir sebep ilanı;Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 24.01.2020 tarihinde meydana gelen ve merkez üssü Elazığ İli Sivrice ilçesi olan deprem felaketi nedeniyle Elazığ ve Malatya İllerinde vergi kanunlarının uygulaması bakımından 3 ay süreyle mücbir sebep hali ilan edilmiştir.Bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin, 24.1.2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle Vergi Usul Kanunu uyarınca mücbir sebep halinde olduğu kabul edilecektir. Mücbir sebep süresince; • verilmesi gereken vergi beyannameleri ve bildirimlerin verilme süreleri* bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri,* deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizinin ödeme süresi • motorlu taşıtlar vergisi taksit ödeme süreleri uzatılmıştır.Ayrıca bu illerde bulunan vergi mükelleflerinin vergi borçları da gerekli şartları taşımaları kaydıyla faiz alınmaksızın 24 ay süreyle taksitlendirilecektir. Diğer taraftan depremde varlıklarını kaybeden vergi mükelleflerinin Vergi Usul Kanununun 115. maddesi uyarınca terkin talep etmeleri mümkündür. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@