SON DAKİKA! Salgında Yeni Yasak Dönemi İddiaları! Omicron Okul, Üniversite, AVM ve O İşyerlerini Kapatabilir

Koronavirüs salgınında yeni bir süreç başladı. Omicron varyantı ile birlikte çok hızlı artış gösteren günlük vakalar 68 bine ulaştı. Peki salgın için yeni tedbirler uygulanacak mı? Son açıklamalar...

SON DAKİKA! Salgında Yeni Yasak Dönemi İddiaları! Omicron Okul, Üniversite, AVM ve O İşyerlerini Kapatabilir

Uzun süredir hayatımızda olmayan koronavirüs yasaklarına ilişkin son günlerde yeni iddialar gündeme gelmişti. Günlük vaka sayılarında yaşanan inanılmaz artış, vatandaşları endişelendirirken uzmanlarda konuya dair uyarılarda bulunmuşlardı. Bu süreçte yetkililer de yeni dönem için çalışmalara başladılar. Bu çalışmaların başlamasıyla birlikte kış döneminin kalan kısmı için bazı tedbirlerin uygulanmasının gündeme gelebileceği iddiaları da arttı.

GÜNLÜK VAKA SAYISI 68 BİN AMA BİRKAÇ GÜNE 100 BİN OLMASI BEKLENİYOR

Omicron varyantının çok hızlı yayılmasıyla birikte Türkiye'de vaka sayıları çok hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Birkaç hafta öncesine kadar günlük vaka sayısı 15 bin ile 20 bin bandı arasında yer alırken Sağlık Bakanlığı'nın son günlerde açıkladığı veriler korkutucu rakamlara ulaştı.

Son verilere göre günlük vaka sayısı bir önceki gün 55 bin bandıydı. Sağlık Bakanlığı'nın dün için açıkladığı günlük vaka sayısı ise 68 bin seviyesine çıktı. Çok hızlı artışın ardından Sabah Gazetesi'nde yer alan haberde günlük vaka sayılarının çok kısa süre içinde 100 bin bandına kadar çıkabileceği uyarıları yer aldı.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA UYARDI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından bir açıklamada bulunarak salgında yaşanan son durumu ve vatandaşların dikkat etmeleri gereken hususlara ilişkin uyarıda bulundu. Bakan Koca paylaşımında "Kapalı, havalandırması kısıtlı ortamlarda, maske kullanılmayan restoran ve kafeteryalarda uzun süre kalınmamalı. Katılımın fazla olduğu toplantılar, ev içi kalabalık ve uzun süreli buluşmalar, eğlence mekânları bulaşmayı artırmaktadır. Tedbirlerin önemi fazlasıyla artmış durumda." açıklamasında bulundu.

FAHRETTİN KOCA GÜNLÜK VAKA

GELEBİLECEK İLK TEDBİRLER AÇIKLANDI

Tüm dünyada olduğu gibi omicron Türkiye'de de baskın varyant haline gelirken günlük vaka sayıları rekor seviyeye ulaşması tedbirlerin yeniden uygulamaya gelebileceği iddialarını artırdı. Günlük vaka sayılarının kısa süre içinde hirkaç hafta içinde 100 bin seviyesine kadar çıkması bekleniyor. Bu dönemde Sağlık Sisteminde herhangi bir sorun yok ancak vaka sayılarında oluşan kontrolsüz yayılma devam ederse yeni tedbirlerin hayata geçirilebileceği konuşuluyor.

FAHRETTİN KOCA 2022

İlk Uygulanması Muhtemel Tedbirler ise Şöyle Sıralandı

* AVM, tiyatro, konser, restoran ve cafelerdeki denetimlerin sıklaştırılması.

* Belli alanlara aşı kartı ya da PCR testi ile girilmesi.

* Bapalı alanların kullanım kapasitesinin yüzde 50'ye indirilmesi.

* Ocak ayı sonundaki iki haftalık ara tatilin öne çekilerek bir hafta uzatılması.

* Üniversitelerde birçok öğrencinin finaller nedeniyle hasta olduğu halde test yaptırmadığı ve bulaşın çok arttığı belirtiliyor. Ek önlemler alınması.

Tüm bu uygulamaların ise önümüzdeki günlerde oluşacak günlük vaka sayılarına göre alınacağı da ilk gelen bilgiler arasında yer alıyor. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere tüm ilgili kurumlar vaka sayılarına dair durumları anlık takip edecekler ve yeni kararlar açıklanacak.

SONRAKİ HABER