Son Onay Kaldı! Koronavirüs İlacı Çıkıyor İşte Cepleri Yakacak Fiyatı

Koronavirüs salgınında yeni aşamaya geçildi. ABD'de Covid-19 virüsüne karşı ilaç geliştirildi. Ölümleri yarı yarıya azaltan ilacın satış fiyatı da açıklandı.

Gündem 02.10.2021 - 09:07 02.10.2021 - 09:07 Mustafa KARAGÖZ

Koronavirüs salgınında devletlerin en fazla güvendiği alan aşı çalışmaları oldu. Halen devam eden ve insanların aşı olmaları için teşviklerde bulunan hükümetler toplumsal bağışıklık kazanılmasını amaçlıyorlar. Aşılama çalışmalarının devam ettiği bu dönemde bu kapsamda yeni bir gelişme yaşandı. 

KORONAVİRÜSE KARŞI İLAÇ ÇIKARILDI

Koronavirüs salgınında devletlerin en fazla güvendiği alan aşı çalışmalaABD'li ilaç firması Merck, korona virüsün etkilerini ve virüse bağlı ölüm oranlarını azaltan ilk hap formundaki ilacı geliştirdiğini açıkladı. Firma tarafından Molnupiravir adı verilen ilaç özellikle enfeksiyonun erken evresinde kullanılıyor.

Yeni hasta olmuş kişiler geliştirilen ilacı kullananlarda hastaneye yatış ve ölüm oranlarınn yarı yarıya azaltıldığı açıklandı. Merck İlaç Firması söz konusu ilacın önce ABD daha sonra ise diğer ülkelerde kullanılabilmesi için ABD Gıda ve İlaç Dairesi'ne (FDA) başvuru yapacak. 

775 Kişide Denendi

İlacın etkilerine dair ABD'de 775 kişi üzerinde bir gözlem gerçekleştirildi. Covid-19'u ağır geçirme riski bulunan yetişkin kişşilere enfeksiyonun ilk aşamasında, erken evrelerinde geliştirilen ilaç verildi. İlacı kullanan hastalarda hem hastaneye yatış hemde ölüm oranları yüzde 50 azaldı. 

İLK SATIŞ ABD HÜKÜMETİNE 1 MİLYON 700 BİN DOZ ALACAKLAR

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilaca onay verirse ABD Hükümeti ilk olarak 1 milyon 700 bin doz alım yapacağına dair taahhüt verdi. 

FİYATI CEP YAKACAK

Söz konusu ilacın fiyatına dair de ilk ipuçları geldi. Reuters Haber Ajansı'nda yer alan bir habere göre; firma ile ABD hükümeti arasında imzalanan anlaşma kapsamında ilacın fiyatı 700 dolar olarak belirlendi. 700 dolara satılacak ilaç kutusunda 5 gün boyunca 12 saatte bir alınacak doz miktarının tamamı bulunuyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@